Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko kiedyś zapyta o ślub rodziców

ks. Mirosław Maliński
Ks. Mirosław Maliński
Ks. Mirosław Maliński Tomasz Gola
Rodzice podejmując decyzję, że nie będą żyli w chrześcijańskim małżeństwie, podejmują decyzję o życiu dziecka.

Rozmowa z ks. Mirosławem Malińskim, diecezjalnym duszpasterzem akademickim.

Czy ksiądz katolicki ma prawo odmówić chrztu dziecka?

Tak, w niektórych sytuacjach ma do tego prawo. W Kościele katolickim dopuszczamy chrzest dzieci, za które odpowiedzialność biorą rodzice. Ochrzczenie dziecka jest możliwe, jeśli będzie wychowywane w wierze katolickiej, a rodzice nalegają na chrzest i godnie o niego proszą.

Dwoje świdniczan żyje bez ślubu kościelnego, choć deklarują, że są katolikami i chodzą do kościoła. Nie ma przeszkód prawnych, by sobie ślubowali w kościele. Pierwsze ich dziecko zostało ochrzczone w kościele w Świdnicy. Chrztu drugiego dziecka odmówił nowy ksiądz proboszcz, nie dał im także zgody na chrzest w innym kościele w diecezji świdnickiej. Słusznie?

Jednym z warunków życia chrześcijańskiego jest życie sakramentalne. Ta para widocznie mówi: wierzymy w Boga, kochamy Go, ale nie zapraszamy Chrystusa do swojego małżeństwa. Jeśli człowiek kocha Chrystusa, to chce, by był On obecny we wszystkich dziedzinach życia, również w małżeństwie. Tej parze byłoby trudno wypełnić warunek chrztu, czyli wychowanie w wierze katolickiej. Kiedyś to dziecko zapyta, czemu rodzice nie mają ślubu.

Ksiądz, odmawiając chrztu, nie utrudnia życia dziecku?

Rodzice podejmując decyzję, że nie będą żyli w chrześcijańskim małżeństwie, podejmują decyzję o życiu dziecka.

Rodzice podejmując decyzję, że nie będą żyli w chrześcijańskim małżeństwie, podejmują decyzję o życiu dziecka. To nie ksiądz decyduje o jego życiu, musi tylko uszanować decyzję rodziców. Ksiądz może tylko wyjaśnić im zaistniałą sprzeczność. Jeśli rodzice, chcąc ochrzcić pierwsze dziecko, deklarowali, że w najbliższej przyszłości uporządkują swoje życie, to można zgodzić się na chrzest. Jeśli przychodzą z drugim dzieckiem, a wciąż nie są małżeństwem, to jest nieporozumienie, a oni niegodnie proszą o sakrament swojego dziecka. Niestety, to dzieci ponoszą konsekwencje decyzji swoich rodziców, podobnie jak w innych dziedzinach życia: wyżywienia czy czas poświęcony nauce lub zabawie.

Ci rodzice w ogłoszeniu prasowym szukali księdza, który ochrzci ich dziecko.

To jest nietaktowne, a także jest to wykroczenie przeciwko wspólnocie wierzących, do której przynależą. Wiąże się zapewne z niezrozumieniem zaistniałej sytuacji.

Jeśli istnieją przeszkody w zawarciu małżeństwa, np. rodzice rozstali się z poprzednimi małżonkami, czy ich dziecko może zostać ochrzczone?

Niezależnie od przyczyn - czy sami porzucili małżonków, czy też zostali porzuceni i znaleźli nowych partnerów - ale cierpią z powodu niemożności zawarcia małżeństwa i gwarantują katolickie wychowanie dziecka, możemy dziecko ochrzcić, bo w życiu małżeńskim tych rodziców nie ma złej woli. Oczywiście, mówimy tu o pewnych ogólnych zasadach.

Rozmawiała: Małgorzata Matuszewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska