Wrocławskie nagrody rozdane

  Wrocławskie nagrody rozdane

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie nagrody rozdane
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Fot. Michał Pawlik

  Podczas gali we Wrocławskim Teatrze Współczesnym dyplomy i czeki na 10 tys. zł otrzymali aktorka i reżyserka Barbara Wysocka (teatr) za spektakl "Kaspar", raper, kompozytor i producent Łukasz "L.U.C." Rostkowski (muzyka rozrywkowa) za płytę "39/89 Zrozumieć Polskę" i sopranistka Aleksandra Kubas (muzyka poważna) za kreacje w przedstawieniach Opery Wrocławskiej.

  Artyści dostali nagrody od jury złożonego z dziennikarzy i krytyków po raz pierwszy podczas jednej, wspólnej ceremonii. Nowością było też przyznanie nagrody muzycznej w dwóch kategoriach.
  Barbara Wysocka to jedyna laureatka nagrody na stałe niezwiązana ze stolicą Dolnego Śląska. Na co dzień pracuje w Starym Teatrze w Krakowie. W rywalizacji o Wrocławską Nagrodę Teatralną pokonała Grzegorza Brala (nominowany za "Macbetha" w Teatrze Pieśń Kozła) i Jarosława Freta (za organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Świat Miejscem Prawdy).

  - Zdecydowaliśmy, że przyznamy nagrodę właśnie za to przedstawienie zrealizowane w Teatrze Współczesnym, bo w dość marnym minionym roku teatralnym było zjawiskiem niezwykłym. Wysocka podjęła się trudnego zadania: z tekstu Petera Handkego zrobiła muzyczną partyturę - tłumaczy Krzysztof Kucharski, recenzent naszej gazety, jeden z jurorów.

  L.U.C. swoją czwartą solową płytą podsumował lata między wybuchem II wojny światowej a obradami Okrągłego Stołu i zaprzysiężeniem Lecha Wałęsy na prezydenta. Na "39/89 Zrozumieć Polskę" połączył przemówienia m.in. Władysława Gomułki z hip-hopem i elektroniką. Prócz L.U.C.-a, do nagrody nominowani byli Piotr Damasiewicz (za kompozycję "Hadrony", której prawykonanie odbyło się podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Jazztopad) i Sławek Dudar (za płytę "Brand New World").

  Sopranistkę Aleksandrę Kubas jury doceniło m.in. za partię Lalki Olympii w "Opowieściach Hoffmana" w Operze Wrocławskiej. Artystka wygrała z kompozytorem Pawłem Mykietynem (nominowany za "Pasję według św. Marka", która miała swoje prawykonanie podczas ubiegłorocznej Wratislavii Cantans) i Lutosławski Quartet (za płytę prezentującą kameralną twórczość Witolda Lutosławskiego).
  Wrocławską Nagrodę Teatralną przyznawano już po raz piąty, zaś Muzyczną po raz dziewiąty. Obie ufundował prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama