Trzy propozycje terminów na Święto Dolnego Śląska

  Trzy propozycje terminów na Święto Dolnego Śląska

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W najbliższy czwartek, podczas sesji sejmiku województwa, radni mają zdecydować, kiedy będziemy obchodzić Święto Dolnego Śląska.
  Po raz pierwszy sejmik zajmował się tym w listopadzie. Opozycja z miejsca skrytykowała pomysł zarządu województwa. Nie podobał się jej ani zaproponowany termin, ani święta, która miała patronować przedsięwzięciu.

  Pomysł, by region miał swoje święto, marszałek Marek Łapiński uzasadniał koniecznością budowania więzi mieszkańców Dolnego Śląska z regionem, który jest województwem wielokulturowym. Dzięki nowemu świętu, mielibyśmy tworzyć swoją nową tożsamość.

  Największe wątpliwości co do sensu i terminu ustanowienia nowego święta miał sejmikowy klub Dolny Śląsk XXI. Dzisiaj okazało się jednak, że jego radni wyszli ze swoją inicjatywą, tylko zaproponowali inną datę świętowania. Swoją propozycję ma przedstawić również klub Prawa i Sprawiedliwości.
  Kto i co zaproponował bądź zaproponuje w tej sprawie?
  Zarząd województwa chce, by Święto Dolnego Śląska obchodzić 16 października, w dniu św. Jadwigi, patronki całej Polski i Śląska. Zdaniem marszałka Marka Łapińskiego, jest ona symbolem wielokulturowości.

  Klub Dolny Śląsk XXI na czwartkowej sesji przedstawi nowy projekt, by Święto Dolnego Śląska obchodzić 12 listopada, czyli w rocznicę polsko-niemieckiego pojednania w Krzyżowej, którego bohaterami byli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl. Właśnie to wydarzenie otworzyło drogę do stabilnego rozwoju Dolnego Śląska i jest z nim kojarzone ze względu na Krzyżową. Wniosek o taką właśnie datę złożyła radna Ewa Rzewuska.

  Klub Prawa i Sprawiedliwości planuje zgłosić projekt, by święto Dolnego Śląska obchodzić 28 czerwca, bo tego dnia, w 1998 r., po raz pierwszy zebrał się na posiedzeniu dolnośląski sejmik. Ale powód jest też bardziej prozaiczny: radni uznali, że świętować należy w okresie, kiedy jest ciepło, a nie w październiku, jak chce marszałek. W tym dniu organizowano by bez wątpienia wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych w całym regionie.

  Radnym Dolnego Śląska XXI pomysł kolegów z PiS bardzo się spodobał. W kuluarach mówi się, że jeżeli nie zdecydują się oni na przedstawienie tego wniosku, to radni klubu Dolny Śląsk XXI będą chcieli zrobić to sami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama