Budowa nowego szpitala na Stabłowicach niepewna

  Budowa nowego szpitala na Stabłowicach niepewna

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inwestycja zagrożona przez brak rury na ścieki. Urzędnicy obiecują znaleźć rozwiązanie.
  Nowy szpital na wrocławskich Stabłowicach przy ul. Kosmonautów, tuż obok skrzyżowania z ul. Jeżowską, może nie powstać. Początkowo mówiło się, że placówka ma być gotowa przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w czerwcu 2012 roku. Ale jest problem. I nie chodzi nawet o pieniądze (koszt inwestycji oszacowano na 300 mln zł). Kłopotem, o który potknąć się może ten przygotowywany od lat przez urząd marszałkowski pomysł, jest rura ze ściekami.


  Chodzi o to, że w okolicy nie ma wystarczająco dużego kolektora ściekowego, by obsłużyć szpital, który nie może mieć szamba. Dlatego koncepcja zakładała podłączenie do nowej rury, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji miało położyć wzdłuż ulicy Kosmonautów. Ale wodociągi wycofały się z tej inwestycji.

  - To prawda, miał tam być nowy kolektor ściekowy. Mieliśmy go położyć równocześnie z planowaną przebudową ul. Kosmonautów - przyznaje Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy MPWiK.

  Tyle że, jak już pisaliśmy, miasto zrezygnowało z przebudowy. Zamiast poszerzać całą Kosmonautów, zrobi to tylko na odcinku do Glinianek - żeby dało się łatwo zjechać z obwodnicy autostradowej w kierunku stadionu. W drugą stronę poszerzania nie będzie.
  - Nasza inwestycja miała być połączona z przebudową ul. Kosmonautów. Skoro miasto odłożyło ją na później, to i my robimy tak samo - dodaje Antkowiak.

  A to znaczy, że rurę ściekową wodociągi położą dopiero za kilka lat. Dziś nie ma nawet daty remontu dalszej części ul. Kosmonautów.

  Urzędnicy z urzędu marszałkowskiego uspokajają, że jest jeszcze dużo czasu.
  - To prawda, że mamy taki kłopot. Ale jest jeszcze trochę czasu na znalezienie rozwiązania problemu. Architekci, którzy wygrali konkurs na szpital, właśnie szukają rozwiązania tego problemu - mówi Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa, który odpowiada za służbę zdrowia na Dolnym Śląsku.500 pacjentów ma być naraz w stanie przyjąć szpital na Stabłowicach.

  Szpital na Stabłowicach będzie miał cztery piętra, dziesięć sal operacyjnych i miejsca dla pięciuset pacjentów. W nowej placówce ma być dziewiętnaście oddziałów. Wśród nich m.in.: szpitalny oddział ratunkowy, anestezjologię, intensywną terapię, chirurgię ogólną, dziecięcą, plastyczną i urazowo-ortopedyczną. A także oddział chorób wewnętrznych. W każdym z tych oddziałów ma być 18 pokojów dla pacjentów.

  Gdy nowa inwestycja służby zdrowia na Stabłowicach będzie gotowa, zlikwidowane zostaną szpitale przy al. Wiśniowej (Kolejowy) i Traugutta (Marciniaka), a budynki po nich - sprzedane.


  Gdzie dyrektor?
  To już nie pierwszy kłopot z planowanym szpitalem. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że nie ma szefa spółki, która ma się zajmować budową. Konkurs wygrał Maciej Biardzki, ale z powodów formalnych wybór został unieważniony.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błąd

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

   Jak to możliwe, że nie sprawdzono tak podstawowych elementów uzbrojenia terenu na etapie koncepcji i założeń projektowych dla tak dużej i ważnej inwestycji ???!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do okolicznika, Zena i czytacza

   Bartłomiej Knapik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   O tym, że inwestycja pt. przebudowa Kosmonautów została ograniczona już pisaliśmy:
   "Ogłoszony we wtorek przez spółkę Wrocławskie Inwestycje przetarg tylko w części przypomina planowaną do tej pory...rozwiń całość

   O tym, że inwestycja pt. przebudowa Kosmonautów została ograniczona już pisaliśmy:
   "Ogłoszony we wtorek przez spółkę Wrocławskie Inwestycje przetarg tylko w części przypomina planowaną do tej pory przebudowę.
   - Przetarg dotyczy odcinka o długości około 700 metrów, od ul. Lotniczej do Glinianek - tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje.
   Dlaczego skrócono długość nowej jezdni? Ponieważ Tramwaj Plus nie będzie docierał do Leśnicy.
   Skoro tak, to władze miasta zrezygnowały z modernizacji ul. Kosmonautów na dłuższym odcinku. Skutek? Ponieważ przebudowane zostaną jezdnie o długości 700 m, a nie, jak wcześniej planowano, 2700 m, miasto zaoszczędzi ok. 90 milionów złotych. Pierwotne szacunki mówiły o konieczności wydania 100 mln zł, zaś okrojona wersja będzie kosztować jedynie 20 mln zł. W dodatku magistrat wyłoży połowę tej sumy, bo pozostałą kwotę da Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
   To właśnie ona zapłaci za ślimaki na węźle, łączącym ul. Kosmonautów z autostradową obwodnicą Wrocławia."

   Proszę zauważyć źródło informacji: rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje. Wskażę jeszcze jedną osobę - źródło informacji dotyczące rezygnacji z budowy kolektora ściekowego wzdłuż Kosmonautów. Jest nim rzecznik prasowy MPWiK.
   Zarzucić nierzetelność drodzy czytelnicy jest łatwo. Ale jak sądzę ci Panowie wiedzą, co planują a czego nie planują ich instytucje. I kiedy.

   Co się zaś tyczy kwestii finansowych ten wątek z braku miejsca świadomie pominąłem. Gdyż jeśli nie będzie przyłącza do kolektora ściekowego, nie będzie pozwolenia na budowę a co za tym idzie nie będzie potrzeba pieniędzy na budowę szpitala. Bo jej nie da się bez pozwolenia na budowę rozpocząć. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zagrożona budowa

   okolicznik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   Rozbrajający są ci nasi gazetowrocławscy redaktorzy. Tu pan Knapik pisze://Tyle że, jak już pisaliśmy, miasto zrezygnowało z przebudowy. Zamiast poszerzać całą Kosmonautów, zrobi to tylko na...rozwiń całość

   Rozbrajający są ci nasi gazetowrocławscy redaktorzy. Tu pan Knapik pisze://Tyle że, jak już pisaliśmy, miasto zrezygnowało z przebudowy. Zamiast poszerzać całą Kosmonautów, zrobi to tylko na odcinku do Glinianek - żeby dało się łatwo zjechać z obwodnicy autostradowej w kierunku stadionu. W drugą stronę poszerzania nie będzie.// Cóż za znajomość tematu! czyli niby gdzie ma być poszerzona Kosmonautów skoro ona właśnie na wysokości wspomnianych glinianek się zaczyna,znaczy zatem że remontowany odcinek według pana Knapika to od glinianek do glinianek. Ciekawe?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niekompetencja

   Zen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   Autor artykułu wykazuje się niekompetencją, brak jest jakiejkolwiek spójności pomiędzy artykułami dot. budowy nowego szpitala. Oto odnośnik w tym artykule wskazuje na poprzedni gdzie są wymieniane...rozwiń całość

   Autor artykułu wykazuje się niekompetencją, brak jest jakiejkolwiek spójności pomiędzy artykułami dot. budowy nowego szpitala. Oto odnośnik w tym artykule wskazuje na poprzedni gdzie są wymieniane zupełnie inne powody opóźnienia budowy (a więc że nie powstanie przez 2012 było już wiadome wcześniej, z reszta sam urząd przyznał że może to bedzie 2013), mianowicie niewystarczająca ilość środków. W tym za to okazuje się że jednak jest wystarczająca. Oto przykład rzetelności dziennikarskiej. Gratulacjezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co w tamtym rejonie szpital

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   Już dawno powiedziano, że miasto nie ma zamiaru zajmować się tym plebsem mieszkającym w tamtych rejonach(zachodnie dzielnice: Leśnica, Złotniki, Stabłowice) - Ostatnim przykładem jest tramwaj Plus...rozwiń całość

   Już dawno powiedziano, że miasto nie ma zamiaru zajmować się tym plebsem mieszkającym w tamtych rejonach(zachodnie dzielnice: Leśnica, Złotniki, Stabłowice) - Ostatnim przykładem jest tramwaj Plus co do którego z rozbrajającą (niespotykana dotychczas) szczerością powiedziano że dla tych mieszkańców to się nie opłaca. Największe obietnice są tylko przy wyborach ale tym razem mieszkańcy tych dzielnic będą pamiętliwi przy najbliższych wyborach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   post usuniety

   czytacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

   ze względu na złamanie regulaminu forum

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama