Surowe wyroki za przekręty w fundacji "Help"

  Surowe wyroki za przekręty w fundacji "Help"

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Siedem lat więzienia za oszustwo. Takie wyroki usłyszeli Dariusz Majka i Zdzisław Moszczyński, założyciele i byli szefowie wrocławskiej fundacji "Help".
  Sąd zgodził się też na publikację nazwisk oskarżonych. Fundacja miała się zajmować pomocą dla dzieci - ofiar wypadków drogowych. Ale większość z przeszło 3 mln zł, jakie wpłynęły na jej rachunek, zdefraudowano.

  Afera z fundacją "Help" wybuchła w 2002 r. Na podstawie tej historii Filip Bajon nakręcił nawet film fabularny "Fundacja". Uzasadniając wyrok, sąd zgodził się z prokuratorem, że "Help" powstała wyłącznie po to, żeby dokonać oszustwa.

  Fundacja wykorzystała przepis kodeksu karnego o karaniu pijanych kierowców. W 2000 r. Sejm zaostrzył sankcję za jazdę po alkoholu i nakazał skazywać pijanych kierowców na tzw. nawiązkę, czyli karę pieniężną na rzecz organizacji pomagających ofiarom wypadków.

  Fundacja "Help" była pierwszą i przez długi czas jedyną taką organizacją. Dlatego na jej konto zaczęły wpływać setki tysięcy złotych miesięcznie. Na pomoc dzieciom - jak wyliczył sąd - wydano tylko 0,3 proc. z 3,3 mln zł, jakie wpłynęły na konto "Help".

  Zdecydowana większość pieniędzy trafiła do prywatnych kieszeni założycieli fundacji i członków ich rodzin, którzy zasiadali w jej władzach.
  Dlatego na ławę oskarżonych posadzono sześć osób. Tylko jedna z nich nie jest spokrewniona z założycielami fundacji. To Andrzej Uramowski, którego skazano na dwa lata więzienia (w zawieszeniu na 5 lat).

  Kary po 1,5 roku więzienia (w zawieszeniu na 4 lata) sąd wymierzył córce Zdzisława Moszczyńskiego - Agnieszce, dziś aplikantce adwokackiej i szwagrowi Moszczyńskiego - Zbigniewowi Spławskiemu. Żonę Dariusza Majki - Wiesławę Kowalik-Majkę - skazano na 3 lata bezwzględnej kary więzienia.

  Wyrok Sądu Rejonowego Wrocław-Fabryczna był drugi w tej sprawie. Pierwszy, z 2006 r., zaskarżyły prokuratura i obrona. Wrocławski Sąd Okręgowy nakazał powtórzyć proces. Aktualne wyroki pokrywają się z żądaniami prokuratora. Nie są prawomocne.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Damik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 30

   a co z tymi co wpłacili ?juz nie odzyskają pięniędzy aby wpłacic na naprawde szczytny cel?Ci ludize wyjda za parę lat a pieniądze powpłacali sobie na konta...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fundacja

   werka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 52

   nie wiem,co robili z tymi pieniędzmi,ale mieszkali/Majka/ w 37 m. mieszkaniu,skromnie ubrani,zyli jako-tako!Jedno jest bulwersujące-gdzie były władze,kto kontrolował,gdzie roczne sprawozdania z...rozwiń całość

   nie wiem,co robili z tymi pieniędzmi,ale mieszkali/Majka/ w 37 m. mieszkaniu,skromnie ubrani,zyli jako-tako!Jedno jest bulwersujące-gdzie były władze,kto kontrolował,gdzie roczne sprawozdania z wpływeów i wydatków,Urząd Skarbowy itp???????????Ośrodek w Piechowicach,tak naprawdę,był remontowany,ale nigdy nie był luksusowym pensjonatem!!!!!!!!!! Nie skończono w ogóle remontu!!!!!!Majka i reszta byli przyjmowani na salonach,jako super fundacja,od Wojewody dostali bodaj Poloneza dla swoich potrzeb.Brak nadzoru,kontroli,indolencja i lenistwo odpowiedzialnych za państwowe pieniądze-rodzi chęć przestępstwa.Są winni,ale nie tylko oni.Tak jest w całym kraju!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Help

   Janina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 30

   kiedy doczekamy się końca dochodzenia i podobnych kar dla aferzystów z Dolnoslaskiego Banku Regionalnego?Pan zna ten temat P.Rybak-może się Pan coś dowie na ten temat?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama