Wandale niszczą piękne kamienice we Wrocławiu

  Wandale niszczą piękne kamienice we Wrocławiu

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na kradzieżach i dewastacji wyposażenia świeżo wyremontowanych komunalnych kamienic w centrum Wrocławia miasto straciło już 300 tys. zł.
  Tydzień temu taki los spotkał wszystkie odnawiane kamienice przy pl. Staszica. W czterech budynkach złodzieje zdemontowali domofony. A łupem złodziei padły klamki do drzwi wejściowych. Straty to 8 tys. zł.
  - To smutne, że nawet czasem nie zdążymy oddać budynku po remoncie, a już jest dewastowany i okradany, z czego się da - ubolewa Izabela Czuban z Zarządu Zasobu Komunalnego.

  Urzędnicy ZZK przyznają, że właściwie w każdym z odnawianych budynków doszło do uszkodzeń i kradzieży. Najczęściej giną właśnie domofony i klamki do drzwi na parterze i pierwszym piętrze. Ale kradzione są również instalacje elektryczne, grzejniki, a nawet piece do ogrzewania mieszkań.

  Powodzeniem cieszą się też wszelkie elementy metalowe, które można wykręcić lub urwać. Wandale uszkadzają drzwi, wybijają szyby lub zrywają stare kamienne (marmurowe) okładziny ścienne. Łupem złodziei padają nawet całe okna.

  W każdym z budynków straty spowodowane przez złodziei i wandali wynoszą od 200 zł do 3 tys. zł. Niestety, policja umarza większość zgłaszanych spraw. Nie może wykryć sprawców.

  W ZZK rozkładają ręce:
  - Jesteśmy bezsilni, bo co możemy zrobić? Najgorsze jest to, że często sprawcami są sami mieszkańcy. A powinni się cieszyć i dbać o to, bo mają wszystko za darmo - zaznacza Czuban.
  Izabela Czuban: Jesteśmy bezsilni, bo co możemy zrobić?
  Miasto realizuje od dwóch lat program "Sto kamienic", który polega na odnawianiu i remontowaniu najbardziej zaniedbanych czynszowych budynków. W ramach programu zakończyły się remonty w 80 budynkach, w 30 prace trwają. Kolejnych sto jest przygotowywanych do rozpoczęcia prac.

  Tu ostatnio grasowali wandale:

  Ul. Szczytnicka: zginęły metalowe, stylowe klamki w kolorze złotym.
  Ul. Dubois: po remoncie ktoś w nocy wyniósł z kamienicy cztery wielkie skrzydła okienne.
  Ul. Piłsudskiego: ktoś podpalił kontener ze śmieciami. Zniszczona została ściana szczytowa budynku. Straty i koszt nowego remontu oszacowano na 90 tys. zł.
  Ul. Grabiszyńska: w świeżo wyremontowanej kamienicy ktoś powywiercał spore otwory w okienkach piwnicznych.
  Ul.Prusa: na klatce schodowej palacze ciągle włączają alarm pożarowy.
  Ul.Żmigrodzka: zdewastowany budynek socjalny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Istnieje coś takiego jak monitoring

   Smerf-Maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Wystarczyłoby w ramach remontu zainstalować systemy monitoringu i zapis wideo pokazałby, kto kradnie i dewastuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mendy społeczne

   grand (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   To nie jest normalne społeczeństwo , to po prostu mendy społeczne które trzeba tępić wszelkimi sposobami.
   Tych niedorozwiniętych umysłowo graficiarzy powinno się karać z największą surowością....rozwiń całość

   To nie jest normalne społeczeństwo , to po prostu mendy społeczne które trzeba tępić wszelkimi sposobami.
   Tych niedorozwiniętych umysłowo graficiarzy powinno się karać z największą surowością. Trzeba mieć jedną uszkodzona szara komórkę aby decydować się na dewastowanie wyremontowanych budynków, zabytków itd itd. Menelstwo z pięknych kamienic i reprezentacyjnych części miasta powinno się wysiedlać jak najdalej. Ich brak szacunku dla tego co się robi aby ratować piękne budowle zakrawa o pomstę.
   Gdzie jest policja i straż miejska? Jedni śpią w radiowozie na osiedlu a drudzy zakładają blokady na koła samochodów albo cieszą się fotoradarem za krzakiem. Przykładem innych miast Ratusz powinien wyznaczyć nagrodę dla każdego kto złapie lub wskaże wandala. Myślę że wyszło by miasto taniej niż wieczne remonty po dewastacji. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   transparentna bezradność

   bimberspeed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 13

   Dyżurny temat do wywoływania bezsilnej wściekłości. Bo jak jest - a jest jak pisze GWr, widać codziennie, co wieczór i co noc. Pięknie odrestaurowany ciąg kamienic na Staszica zupełnie zdaje się...rozwiń całość

   Dyżurny temat do wywoływania bezsilnej wściekłości. Bo jak jest - a jest jak pisze GWr, widać codziennie, co wieczór i co noc. Pięknie odrestaurowany ciąg kamienic na Staszica zupełnie zdaje się nie pasować do tamtejszego przekroju mieszkańców. W cieplejsze dni zawłaszczają pobliski park przed Dworcem Nadodrze i refleksje z ich prezencji zdecydowane wpisują w cytowany tutaj obraz zniszczeń świerzych kamienic. Gromady pokoleniowych przekrojów zupełnie zdemoralizowanych alkoholowym głodem potrafią zdominować resztę. Kto kradnie i niszczy - wiedzą tam nieomal wszyscy, ale wobec dziecęcej bezradności autorytetu Państwa, pilnują swego za zaryglowanymi drzwiami i poddają się autorytetom zapijaczonych chwastów. Wszelakie dewagacje co by, i jak by mądralskich teoretyków można spokojnie spalić w tamtejszych piecach komunalnych razem z niesprzedalnymi fantami z ostatniego wypadu po grosz na flaszkę. Bezlitosne prawidła życia takich miejsc i okolic wskazują na jedno: albo oni - albo normalność w cywilizowanym i akceptowalnym wymiarze. Albo więc odejdą z tamtąd (najczęściej odchodzą w zaświaty po zupełnym wykończeniu organizmów ) z mocy autorytetu Państwa, albo zatrują życie wszystkim dookoła swoimi bytami. Płodząc w pijackim widzie kolejne pokolenia pokazują im jak w tym ludzkim gnoju można znaleźć powód do dumy w ichniejszym ujęciu nonkomfornizmu: Ja nie mam nic - to i ty nie będziesz miał nawet jak se kupisz! Można by tu o ofiarach kapitalistycznych przemian co nie do dotrzymały kroku i musiały się wykoleić, ale kto doświadczon latami to i pamięta, że za nieboszczki komuny problem też istniał i tamtejszy system naganiał ich z urzędu do powszechnie dostępnej pracy: ku totalnej rozpaczy tych z którymi przyszło im pracować zwykle nader krótko. Medialnie nazywano ich "niebieskimi ptakami", realnie śmierdzieli wiecznym kacem i podobnie jak dziś wyglądali jak chodzące wymiociny - i tak samo mieli pretensje do wszystkich oprócz siebie za swoje codzienne pijacko-drobnozłodziejskie wybory. Nie wyklucza to jednak chodzenia z podniesionym czołem: "na parafii to my pany!" Problem przerósł ich sytuację bytową - zaszczepił się w ich mentalności. Wrośli i zrośli się ze śmietnikową rzeczywistością jak szczury, i jak szczury inteligentnie będą wszedzie szukać śmietników, nawet gdyby trzeba było najpierw je urządzić - patrz: świerzo zrewitalizowane kamienice.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tępić!

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   "Niestety, policja umarza większość zgłaszanych spraw. Nie może wykryć sprawców."
   Nie może? A może nie chce? Część z kradzionych rzeczy zawsze można odzyskać. Gdzie? Targowisko na Świebodzkim,...rozwiń całość

   "Niestety, policja umarza większość zgłaszanych spraw. Nie może wykryć sprawców."
   Nie może? A może nie chce? Część z kradzionych rzeczy zawsze można odzyskać. Gdzie? Targowisko na Świebodzkim, portal Allegro, giełdy z częściami do samochodów itp. itd..
   Z kradzionych rzeczy metalowych - odpowiednim miejscem są skupy złomów. Jeśli chodzi zaś o graficiarzy - sklepy z farbami w spreyu - te farby powinny być sprzedawane na dowód osobisty. Nie będzie trudno znaleźć sprawców, a jeśli pomarańczowej czy złotej farby kupiły w Polsce 234 osoby - koszty zniszczonego mienia podzielić przez 234.
   Niszczenie mienia trzeba tępić wszelkimi możliwymi sposobami. Łamanie paluszków i nadgarstków to też humanitarny sposób.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wandale

   pomorska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   kradną menele, dla których nie ma żadnych programów, jak wyjść z pijaństwa oraz znudzona młodzięż, która nie wie co z sobą zrobić

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wandale

   MKT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   Do bani z taka policją, co nie może do niczego dojść. Podobnie temat ma się z graficiarzami - wielu z nich umieszcza w internecie zdjęcia i filmy ze swoich akcji, chwali się na portalach...rozwiń całość

   Do bani z taka policją, co nie może do niczego dojść. Podobnie temat ma się z graficiarzami - wielu z nich umieszcza w internecie zdjęcia i filmy ze swoich akcji, chwali się na portalach społecznościowych. I co? I nic. W dobie lotów w kosmos nie można do nich dojść po numerze IP. Jedyną możliwością zwalczenia tego bydła jest tylko społeczna inicjatywa, w moim wypadku sprawdziło się nawet spuszczenie manta dewastującemu wyrostkowi. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zniszenia

   Podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Dać bydłu blaszkę to zaraz zniszczy. Kamienice w centrum powinny być wyremontowane i sprzedane na wolnym rynku. Dotychczasowi mieszkańcy pomimo wielu szans dawanych im przez resztę społeczeństwa...rozwiń całość

   Dać bydłu blaszkę to zaraz zniszczy. Kamienice w centrum powinny być wyremontowane i sprzedane na wolnym rynku. Dotychczasowi mieszkańcy pomimo wielu szans dawanych im przez resztę społeczeństwa nie zasługują na jego pomoc i mieszkanie w reprezentacyjnych i wspaniale położonych częściach miasta. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama