Krzyżowa: Odsłonią fragment muru berlińskiego

  Krzyżowa: Odsłonią fragment muru berlińskiego

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś, kwadrans po godzinie 12, w Krzyżowej, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski oraz przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert odsłonią fragment muru berlińskiego.
  Monument upamiętni wkład Polski w przemiany roku 1989: upadek muru oraz historyczną mszę pojednania, w której 12 listopada 1989 roku wzięli udział ówcześni szefowie rządów Polski i Niemiec: Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl.

  - Ten kawałek muru to kolejny symbol pojednania, bo przecież niemiecki kanclerz 20 lat temu przyjechał do Krzyżowej, mimo że w tym samym czasie w jego kraju burzono mur berliński - mówi Tadeusz Mazowiecki. - Przyjechał, bo widział sens pojednania, bo wiedział, że od czegoś trzeba zacząć, dać przykład, przeprosić i poprosić o wybaczenie - dodaje.

  Odsłonięcie pomnika zwieńczy polsko-niemieckie, parlamentarne obchody 20. rocznicy pokojowej rewolucji w Europie Środkowej i Wschodniej.

  Krzyżowa, koło Świdnicy, odegrała ważną rolę w przełamywaniu stereotypów oraz zawiązywaniu się przyjaźni polsko-niemieckiej. Dziś istnieje tu międzynarodowy ośrodek spotkań młodzieży i miejsce europejskiego dialogu.

  Zaczął Moltke
  Hrabia Helmut James von Moltke mieszkający w majątku w Krzyżowej pod Świdnicą już w czasie drugiej wojny dostrzegał zło, jakie niesie ze sobą nazizm.
  Moltke jako adwokat wspierał ofiary reżimu.
  Pomagał również Polakom i Żydom wyjechać za granicę. Właśnie pałac w Krzyżowej był miejscem, w którym odbywały się zebrania niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, zwanej Kręgiem z Krzyżowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama