Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżowa: Odsłonią fragment muru berlińskiego

Małgorzata Moczulska
Dziś, kwadrans po godzinie 12, w Krzyżowej, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski oraz przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert odsłonią fragment muru berlińskiego.

Monument upamiętni wkład Polski w przemiany roku 1989: upadek muru oraz historyczną mszę pojednania, w której 12 listopada 1989 roku wzięli udział ówcześni szefowie rządów Polski i Niemiec: Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl.

- Ten kawałek muru to kolejny symbol pojednania, bo przecież niemiecki kanclerz 20 lat temu przyjechał do Krzyżowej, mimo że w tym samym czasie w jego kraju burzono mur berliński - mówi Tadeusz Mazowiecki. - Przyjechał, bo widział sens pojednania, bo wiedział, że od czegoś trzeba zacząć, dać przykład, przeprosić i poprosić o wybaczenie - dodaje.

Odsłonięcie pomnika zwieńczy polsko-niemieckie, parlamentarne obchody 20. rocznicy pokojowej rewolucji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Krzyżowa, koło Świdnicy, odegrała ważną rolę w przełamywaniu stereotypów oraz zawiązywaniu się przyjaźni polsko-niemieckiej. Dziś istnieje tu międzynarodowy ośrodek spotkań młodzieży i miejsce europejskiego dialogu.

Zaczął Moltke
Hrabia Helmut James von Moltke mieszkający w majątku w Krzyżowej pod Świdnicą już w czasie drugiej wojny dostrzegał zło, jakie niesie ze sobą nazizm.
Moltke jako adwokat wspierał ofiary reżimu.
Pomagał również Polakom i Żydom wyjechać za granicę. Właśnie pałac w Krzyżowej był miejscem, w którym odbywały się zebrania niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, zwanej Kręgiem z Krzyżowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska