XXI wiek w szpitalu

  XXI wiek w szpitalu

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu działa już system elektronicznej dokumentacji medycznej.
  Na czym polega? Pacjenci mają, zamiast papierowych kart historii choroby, założone konta w elektronicznym systemie komputerowym. Tam lekarze i pielęgniarki wpisują, jakim zabiegom jest poddawany pacjent, jakie bierze leki, jaką miał danego dnia temperaturę. - W przyszłym roku obejmiemy tym systemem cały szpital - deklaruje Wojciech Dobrowolski, wiceprezes Intomed Software, firmy, która opracowała system dla szpitala. Wtedy też nie trzeba będzie wpisywać wyników badań np. USG czy EKG - komputer zostanie podpięty do aparatu, którym badany był pacjent. Komputery w szpitalu to przenośne, dotykowe palmptopy.
  Pacjenci mają, zamiast kart historii choroby, założone konta w elektronicznym systemie.

  - Zamiast wpisywania temperatury pacjenta najpierw do karty gorączkowej na jego łóżku, a potem do komputera, do którego zagląda lekarz, od razu mogę zrobić to na palmtopie - tłumaczy pielęgniarka Beata Charków-Tomaniak. - Mamy mniej papierkowej roboty. - A dzięki temu więcej czasu dla pacjentów - dodaje prof. Wojciech Witkiewicz, szef szpitala.

  System kosztować będzie 10 milionów zł. Prawie półtora pochodzi z kasy szpitala, reszta - z funduszy unijnych.
  Do 2011 roku podobny system ma działać także w 10 innych dużych szpitalach na Dolnym Śląsku. Kiedy XXI wiek dotrze do mniejszych placówek, jeszcze nie wiadomo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama