Ważne
  Jelenia Góra: Dopłacą do ekologicznego ogrzewania

  Jelenia Góra: Dopłacą do ekologicznego ogrzewania

  MJ

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  500 złotych dopłaci jeleniogórski samorząd każdemu, kto zechce przerobić system ogrzewania na ekologiczny. Chodzi o zmianę ogrzewania przede wszystkim na gazowe, elektryczne lub przyłączenie się do miejskiej sieci grzewczej.
  - Chodzi przede wszystkim o modernizację przestarzałych systemów, np. pieców olejowych czy węglowych - wyjaśnia Bożena Mazurek, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska w jeleniogórskim magistracie.

  Pieniądze na dopłaty pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym roku, do końca września, dofinansowano 41 takich inwestycji. W całym ubiegłym roku, z pomocy miasta przy zmianie ogrzewania skorzystało 59 osób, a w 2007 roku - 61 osób.


  - Tę zimę przemęczę się jeszcze z piecem, ale w przyszłym roku planuję założyć centralne ogrzewanie. Skorzystam z tej pomocy, choć jest bardzo skromna - uważa Grzegorz Ćwirdygał z ul. Lwóweckiej.
  Zamontowanie w mieszkaniu pieca, instalacji i sześciu średniej wielkości grzejników to koszt ok. 8000 zł.

  Obecnie powietrze nad miastem najbardziej zanieczyszczają właśnie właściciele pieców, którzy palą w nich czym popadnie. Bo im lepsza jakość paliwa (np. węgiel, drewno), tym mniej pyłu trafia do atmosfery. Aby było czyściej, potrzebna jest jednak zmiana systemu ogrzewania w tysiącach domów. Urząd marszałkowski opracował już plan ochrony powietrza dla Jeleniej Góry.

  O czystsze środowisko w mieście zadbało również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wkrótce rozpocznie się likwidacja ciepłowni Zabobrze, która mocno zanieczyszcza atmosferę i emituje szkodliwe substancje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo