Ważne
  Doktoranci: matematyka to nauka przyszłości

  Doktoranci: matematyka to nauka przyszłości

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy doktoranci zdobyli ważne nagrody. Przekonują, że matematyka jest pasjonująca.
  Sebastian Orzeł z Politechniki Wrocławskiej oraz Kamil Tabiś z Uniwersytetu Wrocławskiego zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki. Sebastian zajął drugie, a Kamil - trzecie miejsce. Konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Matematyczne.

  Nasi naukowcy przekonują, że matematyka to fascynująca dziedzina wiedzy i mają tysiące argumentów za tym, że do niej należy przyszłość.


  Wrocławianie potrafią ciekawie opowiadać o swojej pasji. - Tytuł mojej pracy może się wydawać skomplikowany ("Analiza ułamkowego modelu Blacka & Scholesa") - śmieje się Sebastian Orzeł. - Ale każdy zrozumie, jak powiem, że to wykorzystanie matematyki do opisania procesów rządzących np. notowaniami spółek na giełdzie papierów wartościowych - wyjaśnia.
  Jego praca polega również na zbieraniu tysięcy danych z różnych dziedzin: nauki o wszechświecie, o budowie ludzkiego ciała czy zmianach klimatycznych.
  - Szukamy prawidłowości wśród liczb, które nas otaczają i współpracujemy z innymi naukowcami - wyjaśnia.

  Właśnie dlatego Kamil Tabiś z Uniwersytetu Wrocławskiego mówi wprost: - Matematyka to królowa nauk i nie ma w tym przesady. Kamil napisał pracę pt. "Ekstrema średniej całkowej stacjonarnych procesów". - Upraszczając, chodzi o wykorzystanie rachunku prawdopodobieństwa w informatyce - wyjaśnia. I dodaje, że wybrał doktorat, bo kocha matematykę. Wie też, że jej znajomość pozwala opanować inne dziedziny wiedzy i zachęca młodzież, by przyłożyła się do tego przedmiotu.
  Nasi naukowcy przekonują, że matematyka to fascynująca dziedzina wiedzy.
  Rozwiązanie zadania nr 14
  Załóżmy sytuację, że oszczędności złożone w pewnym rzymskim banku od pierwszego roku naszej ery co rok zwiększają się o 1 proc. i bank liczy je matematycznie dokładnie, tzn. nie następują żadne zaokrąglenia (nie ma też żadnych innych operacji lub coroczny przyrost 1 proc. powstaje po odliczeniu wszystkich po-datków itp.). Ile pieniędzy miałby teraz na koncie prapra- pra... wnuk osoby, która złożyłaby złotówkę w roku 1? (Da się to przedstawić działaniem, z którym poradzi sobie większość kalkulatorów). Odpowiedzi wysyłajcie do godz. 12 w czwartek na adres: matematyka@gazeta.wroc.pl.

  Zadanie nr 15

  Treść: Przecinając sześcienną kostkę płaszczyzną, można otrzymać np. trójkąt równoboczny, a nawet dowolny ostrokątny - jeśli odpowiednio odetnie się któryś narożnik. Przekrojem sześcianu może być też trapez, ale nie da się np. otrzymać trójkąta o kącie większym lub równym 90 stopni. Czy można otrzymać siedmiokąt?

  Rozwiązanie: Jeśli płaszczyzna odkrawa coś z sześcianu, to musi być to wielobok (zredukowany do pojedynczego punktu, kiedy odetniemy sam wierzchołek), a boki tego wieloboku są odcinkami leżącymi na ścianach sześcianu, przy czym oczywiście z każdej ściany może być wykrojony najwyżej jeden taki odcinek. Ponieważ sześcian ma sześć ścian, wielobok powstający jako jego przekrój może mieć zatem najwyżej sześć boków, czyli nie może być siedmiokątem. Z przedstawionego rozumowania nie wynika, że każdą liczbę boków od 3 do 6 da się uzyskać, ale tak jest rzeczywiście, o czym warto się przekonać, oglądając i krojąc jakąś sześcienną kostkę.
  Mysz komputerową wygrywa Bartosz Płoszaj.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę o wyjaśnienie

  Autor tekstu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 58

  Szanowny Panie Doktorze. Bardzo dziękuję za komentarz do tekstu, jednak kompletnie nie rozumiem dlaczego pisze Pan: "Link do konkursu w artykule jest mylący". W artykule mojego autorstwa nie ma...rozwiń całość

  Szanowny Panie Doktorze. Bardzo dziękuję za komentarz do tekstu, jednak kompletnie nie rozumiem dlaczego pisze Pan: "Link do konkursu w artykule jest mylący". W artykule mojego autorstwa nie ma żadnego odnośnika (linku) do konkursu. Stąd twierdzenie, że jest on mylący wydaje mi się bezpodstawne. Jednak bardzo dziękuję za podanie adresów internetowych Polskiego Towarzystwa Matematycznego i samego konkursu. Z poważaniem - Jerzy Wójcik, Gazeta Wrocławskazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konkurs

  K.Szajowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 73

  Link do konkursu w artykule jest mylący. Informacje o Konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki można znaleźć na stronie:...rozwiń całość

  Link do konkursu w artykule jest mylący. Informacje o Konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki można znaleźć na stronie: http://www.math.uni.wroc.pl/ptm/index.php/Konkursy/Konkursy a o Polskim Towarzystwie Matematycznym na stronie http://www.ptm.org.pl/
  Krzysztof Szajowski
  Prezes OW PTM zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo