Samorządowcy lgną do Platformy Obywatelskiej

  Samorządowcy lgną do Platformy Obywatelskiej

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed wyborami rośnie popyt na legitymacje PO. W zagłębiu miedziowym to ryzykowny ruch.
  Rewelacyjne wyniki Platformy Obywatelskiej w sondażach (50-procentowe poparcie, według TNS OBOP, dla "Forum") przyciągają w jej szeregi samorządowców z różnych stron sceny politycznej. Na Dolnym Śląsku pierwsze spektakularne przejścia do PO już się dokonały. Kilka osób czeka w kolejce na akceptację zarządu regionu.

  Do Platformy Obywatelskiej wstąpiła Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry, dotąd niezależna.
  Podobna sztuka nie udała się, mimo usilnych zabiegów, górowskiej staroście Beacie Ponie (ostatnio: Samoobrona), choć jeszcze w lipcu złożyła we Wrocławiu deklarację i ogłosiła publicznie, że ma poparcie kilku dolnośląskich parlamentarzystów.

  - Pani starosta nadal bardzo chce być w Platformie, ale my jej u siebie nie chcemy - mówi Marek Biernacki, szef koła PO w Górze. Jego zdaniem, szanse na zaakceptowanie kandydatury Beaty Pony przez dolnośląski zarząd partii maleją, bo jej nazwisko pojawiło się w kontekście tzw. górowskiej afery ekologicznej.

  Chodzi o protokół z kontroli skarbowej, z którego wynika, że stowarzyszenie kierowane przez Beatę Ponę w 2006 r. mogło organizować fikcyjne szkolenia za pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Doniesienie trafiło do prokuratury.

  - Z Ireną Krzyszkiewicz jest zupełnie inaczej - twierdzi Marek Biernacki. - Rządzi miastem półtora roku. Robi to dobrze i ma nasze poparcie. W tej sytuacji jej przejście do PO było zupełnie naturalne.
  Jak mówi Jacek Protasiewicz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, o poparcie władz regionalnych przed nadchodzącymi wyborami zabiegali też samorządowcy ze Złotoryi: burmistrz Ireneusz Żurawski i starosta Ryszard Raszkiewicz. W poprzednich wyborach pierwszy startował z lokalnego komitetu przeciwko kandydatowi PO, drugi od lat jest liderem miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od początku kadencji zwalczali lokalne struktury Platformy.

  - Tą nagłą miłością do PO zapałali dopiero po wzroście sondaży do dzisiejszych 50 procent - zauważa Krzysztof Maciejak, szef PO w Złotoryi. - Nasze stanowisko dotyczące obu panów przedstawiliśmy zarządowi regionu, bo to w jego kompetencjach jest ostateczna decyzja.

  Ryszard Raszkiewicz wciąż jest w powiatowych władz SLD. Zaprzecza, że zamierza zmienić barwy polityczne.
  - Na razie to plotka. Może wzięła się stąd, że oficjalnie i z wielkim przekonaniem wsparłem Piotra Borysa w wyborach do europarlamentu - mówi złotoryjski starosta.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Normalni inaczej do PO !

   Cermina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Kandydaci do afer wystąp !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama