Hejnał Nowej Rudy zabrzmi o godzinie 13?

  Hejnał Nowej Rudy zabrzmi o godzinie 13?

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z początkiem stycznia Nowa Ruda dołączy do grona miast, które mają swój hejnał.
  Na ogłoszony przez burmistrza konkurs wpłynęło około 60 utworów. Komisja wybrała trzy. Pod koniec grudnia zostaną przedstawione radnym Nowej Rudy.

  Tradycyjnie hejnał powinien być odgrywany z ratuszowej wieży w samo południe. Sęk w tym, że o tej właśnie porze rozbrzmiewają z wieży pobliskiego kościoła pw. św. Mikołaja fanfary jasnogórskie. Odtwarzanie dwóch utworów w tym samym czasie nie byłoby pewnie miłe dla przechodniów i słuchaczy.
  - Zdajemy sobie z tego sprawę - mówi Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. - Dlatego rozważamy możliwość odgrywania hejnału o innej porze, na przykład o godzinie 13. Ponadto byłby on odtwarzany po hymnie państwowym przy okazji świąt narodowych.


  Utwory z wieży kościoła św. Mikołaja rozbrzmiewają od 18 lat. O godz. 6 słychać pieśń "Kiedy ranne wstają zorze", w południe fanfary, a o godz. 21 - dźwięki Apelu Jasnogórskiego. Proboszcz parafii nie widzi przeszkód, by wprowadzić korekty.
  - Nie ma najmniejszego problemu w pogodzeniu interesów miasta i parafii. Za wzór może posłużyć nam Kraków - wyjaśnia ks. Jerzy Kos, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. - Tam przecież najsłynniejszy polski hejnał jest odgrywany z wieży kościoła Mariackiego. Również w Nowej Rudzie hejnał może być odgrywany w samo południe, właśnie z wieży kościoła, zamiast fanfar.

  Wieża jest też wyższa od ratuszowej i dzięki temu zasięg hejnału będzie dużo większy. Na razie władze Nowej Rudy nie ustosunkowały się do propozycji proboszcza.

  Z pomysłem hejnału dla Nowej Rudy wystąpiła w czerwcu grupa radnych. Inicjatywa zdobyła uznanie m.in. dlatego, że to właśnie z Nowej Rudy pochodzi Franz Eckert, autor hymnu... Japonii. Hejnał Nowej Rudy będzie nigdzie dotychczas niepublikowanym utworem na trąbkę, o długości około minuty. Na Dolnym Śląsku dźwięki hejnałów rozbrzmiewają z ratuszowych wież we wszystkich największych miastach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama