Ważne
  Po pięciu latach w Lubaniu płacą zaległe pensje

  Po pięciu latach w Lubaniu płacą zaległe pensje

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Lubaniu zaczęła się wielka spłata poszpitalnych długów. Starostwo zaciągnęło w tym celu 12 mln zł kredytu.
  Najbardziej cieszą się byli i obecni pracownicy szpitala, którzy nareszcie dostaną zaległe pensje.

  - Bardzo się cieszę, że powiat zaciągnął kredyt i chce oddać nam pieniądze - mówi Beata Pieciukiewicz, pielęgniarka przełożona w Łużyckim Centrum Medycznym, które powstało po zlikwidowanym szpitalu. - U mnie to z odsetkami około 5 tys. zł. Przyda się i na święta - dodaje.

  Podobne kwoty otrzymają także inni pracownicy.
  Łącznie około 500 osobom starostwo zwróci 2 mln 300 tys. zł. Dzięki temu, przy okazji oddawania długów, może spowodować małe ożywienie gospodarcze na lubańskim rynku. Bo te miliony złotych na pewno w części zostaną wydane w lubańskich sklepach.

  Na gotówkę mogą liczyć również inni wierzyciele szpitala. Powiat odda w sumie 12 milionów złotych m.in. dostarczycielom leków, energii i innych mediów. Władze powiatu, zgodnie z obietnicami, postanowiły wziąć na siebie długi SP ZOZ-u, poprzednika Łużyckiego Centrum Medycznego. I choć nie jest to łatwe, regulują należności.
  500 byłych i obecnych pracowników szpitala czekało na wypłaty swoich pensji.
  - Największy problem mamy z obsługą zadłużenia po zlikwidowanym szpitalu - przyznaje Walery Czarnecki, starosta lubański. - Odsetki rosną i trudno jest spłacić dług. Te 12 mln zł pozwolą nam zatrzymać wzrost kwoty odsetek i spłacić te należności, które są dla nas priorytetem - dodaje.

  Pieniądze dotrą do byłych i obecnych pracowników szpitala przed świętami. Mają oni czas do 14 grudnia, by zgłosić się do starostwa z dowodami osobistymi i ustalić zwrot długu. Przelewy na konta mają być wysłane 15 grudnia.

  Cały poszpitalny dług wynosi 40 mln zł. Starostwo ma nadzieję, że obejmie go program restrukturyzacji zobowiązań publicznych. Termin spłaty należności upływa w 2010 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo