Zakonnice zostawiły swoje habity w dawnym klasztorze w...

  Zakonnice zostawiły swoje habity w dawnym klasztorze w Lubomierzu

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Siostry zakonne modlą się nawet do siedmiu godzin dziennie. Obowiązkowo muszą wtedy być ubrane w habity. Ich stroje można zobaczyć na wystawie w Lubomierzu.
  - Zgromadzenie w jednym miejscu 18 oryginalnych habitów zajęło nam prawie rok. Ale było warto - przekonuje Robert Onoszko, historyk z Lubomierza, który wraz z żoną wpadł na pomysł utworzenia w mieście kolejnej atrakcji turystycznej.

  Wystawę habitów urządzili w budynku klasztoru, w którym niegdyś mieszkały benedyktynki, a teraz jest tam szkolny internat. Habity pozyskali z klasztorów i zakonów rozsianych po całym kraju.

  - Wysłaliśmy ponad 40 listów do różnych zakonów z prośbą o przesłanie jednego stroju. Odpowiedziała tylko część adresatów - mówi Beata Onoszko, która jest wychowawczynią w internacie.

  Kierownik internatu Edward Korecki załatwił manekiny. Młodzież ubrała manekiny w habity i urządziła salę, w której prezentowana jest kolekcja.
  - Urszulanki i salezjanki nosiły szare habity, benedyktynki czarne, karmelici brązowe, a kameduli białe - opowiada Dorota Wałoszek, 16-letnia mieszkanka internatu przy pl. Kościelnym, która oprowadza turystów po wystawie.

  Inspiracją do stworzenia kolekcji, którą zobaczyło już prawie 2000 osób odwiedzających Lubomierz, były XVII-wieczne szaty przechowywane przez proboszcza miejscowej parafii. Wystawa w internacie jest znakomitym uzupełnieniem turystycznej oferty Lubomierza. Po Festiwalu Filmów Komediowych oraz Muzem Kargula i Pawlaka, habity mogą się stać kolejną atrakcją.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomysł nie jest nowy

   bolesławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 45

   Chwała mieszkańcom Lubomierza, ale wcześniej na podobny pomysł wpadły Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa z Bolesławca i przygotowały wystawę habitów , w które ubierały się od początków istnienia...rozwiń całość

   Chwała mieszkańcom Lubomierza, ale wcześniej na podobny pomysł wpadły Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa z Bolesławca i przygotowały wystawę habitów , w które ubierały się od początków istnienia Zgromadzenia.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama