Legnickie MPK odzyskało VAT

  Legnickie MPK odzyskało VAT

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Legnickie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odzyskało prawie dwa miliony złotych, które niesłusznie zabrał fiskus.
  Chodzi o 7-proc. podatek VAT - odprowadzony od dotacji uzyskanej od miasta.
  - Miejska dotacja, przeznaczana bezpośrednio na dofinansowanie przewozów, była doliczana do obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem VAT - tłumaczy Beata Gawlik z MPK. - Ale pojawiły się interpretacje przepisów, które stwierdzały, że dotacje nie powinny być opodatkowane.

  Taką interpretację potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.
  Uznał, że dopłata od miasta nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług. Nie stanowi więc obrotu, który jest opodatkowany VAT-em. Na tej podstawie w MPK wyliczono, że przez pięć lat spółka zapłaciła o 2 mln zł za dużo. Potwierdzili to kontrolerzy Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu.

  I właśnie te dwa miliony niedawno MPK odzyskało. To dobra wiadomość dla przewoźnika. Ze sprawozdania finansowego wynika, że do końca roku firma poniesie stratę w wysokości 1,4 mln zł. Miasto nie dołoży tych brakujących pieniędzy, bo też ma spory niedobór w kasie.
  Pieniądze ze zwrotu nadpłaconego podatku VAT pójdą m.in. na zakup nowych autobusów.
  Naprawą finansów firmy zajmie się nowy prezes Zdzisław Bakinowski. Jednym z elementów ma być podniesienie cen biletów. Bo właśnie w 2008 r. radni obniżyli je (z 2,2 zł do 2 zł i ulgowe z 1,1 zł do 1 zł), co spowodowało milion złotych strat.

  - W przyszłym roku MPK będzie miało więcej pieniędzy, bo dotacja miejska nie zostanie już obciążona VAT-em - mówi zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz. W projekcie budżetu Legnicy na 2010 r. przewiduje się dla MPK 9,5 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama