Trzebnica: Z wieży zabrzmi muzyka

  Trzebnica: Z wieży zabrzmi muzyka

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzebnica będzie miała swój pierwszy hejnał. Mieszkańcy usłyszą go już w Nowy Rok.
  Trzebnica ogłosiła konkurs na hejnał, który po raz pierwszy ma zostać odegrany już w Nowy Rok. I to na żywo, z wieży ratusza.

  - To będzie atrakcja, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy hejnału - podkreśla Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. Chce on, żeby podczas różnych uroczystości w mieście orkiestra grała zwycięski utwór, codziennie zaś hejnał z wieży ratuszowej odtwarzany byłby z płyty. Na przykład co godzina.


  Tempo konkursu jest ekspresowe. Muzycy, kompozytorzy, instrumentaliści i ci, którzy znają się na nutach, mogą zgłaszać swe propozycje do 20 grudnia. Utwór musi spełnić dwa najważniejsze warunki: nie może być wcześniej publikowany, a czas jego trwania nie może przekraczać 1 minuty.

  W sierpniu taki sam konkurs ogłosiła Nowa Ruda. Krzysztof Czajka, rzecznik urzędu, mówi, że zgłosiło się 21 osób z całej Polski.
  - Niektórzy przysłali nawet po 10 utworów. W sumie dostaliśmy ich około 50 - dodaje Czajka. Komisja w Nowej Rudzie wybrała już trzy najlepsze propozycje. Między świętami a Nowym Rokiem zwycięski hejnał wybierze rada miejska.

  Swoim hejnałem mogą się pochwalić nieliczne miasta na Dolnym Śląsku. Mają go Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra, Złotoryja, Lwó-wek Śląski i Oleśnica. Polkowicom napisał hejnał Jan Kanty Pawluśkiewicz, jeden z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej i rozrywkowej. Polkowicki hejnał, który trwa 1 minutę i 24 sekundy, można usłyszeć codziennie o godz. 12 i 21 z wieży tamtejszego ratusza.

  We Wrocławiu hejnał odgrywany jest każdego dnia w południe, od 21 czerwca do 31 sierpnia. W pozostałych miesiącach jest odgrywany wyłącznie w niedzielę.

  O podobnym konkursie, jaki ogłosiła właśnie Trzebnica, myślą władze Strzelina, a także Oławy. W Strzelinie trwa właśnie odbudowa ratusza. Tamtejsi urzędnicy przyznają, że to dobry moment, by rozpocząć starania o uatrakcyjnienie siedziby miejskich władz. Terminu konkursu jeszcze nie wyznaczono.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama