Orkiestra na zabawki

  Orkiestra na zabawki

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Grupa dostała w zeszłym roku Tukana Off na 29. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej
  1/4
  przejdź do galerii

  Grupa dostała w zeszłym roku Tukana Off na 29. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej ©Materiały prasowe

  Instrumentów jest ponad dwieście. A konkretnie małych instrumentów. Szatkownica do jajek, zabawkowe pianina, miniaturowe gitary i mało definiowalne urządzenia innej maści. Wyłącznie na nich, jako jedyni w Polsce, grają wrocławianie z zespołu Małe Instrumenty.

  Szóstka artystów (Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Maciek Bączyk, Maciek Markowski, Jędrzej Kuziela i Marcin Ożóg) właśnie debiutuje płytą "Antonisz" z kompozycjami plastyka, scenarzysty, twórcy eksperymentalnych filmów animowanych, kompozytora i wynalazcy Juliana Antonisza (1941-1987).

  Grupa w pełnym składzie wystąpiła po raz pierwszy dwa lata temu na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty. Już wtedy przedstawili publiczności własne aranżacje utworów pochodzących z filmów Antonisza. Rok później odebrali za spektakl muzyczny "Elektrownia Dźwięku" Tukana w Nurcie Off na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Poszli tropem dźwiękowych wynalazków i pokazali publiczności świat grających maszyn, muzycznej kinetyki i wytworzonej dzięki niej energii.

  Pomysł założenia zespołu zakiełkował w głowie Pawła Romańczuka cztery lata temu. Jak pisze muzyk we wkładce do płyty: "wyobrażałem sobie, że repertuar takiego zespołu powinien zawierać kompozycje nietuzinkowego reżysera, jak Antonisz". Płyta zawiera dwanaście kompozycji wszechstronnego artysty, w tym jedno archiwalne nagranie "Ja gram na fortepianie", w którym słychać samego Antonisza, grającego na instrumencie.

  Reszta utworów brzmi mniej konwencjonalnie, chociaż słuchając jej trudno się domyślić, że instrumenty, na których grają wrocławianie, są nietypowe. W "Jak nauka wyszła z lasu/Jak to się dzieje" słychać nuty psychodelii, a bardzo melodyjne, przebojowe "Ostry film zaangażowany - Non camera/Dziadowski blues - non camera, czyli nogami do przodu" nuci się już po pierwszym przesłuchaniu.

  Słuchanie krążka to ciągłe wyłapywanie muzycznych niuansów i nastrojów. Ale przede wszystkim przyjemność. Warto też wybrać się na koncert zespołu i przekonać się o fenomenie, jakim są Małe Instrumenty.


  "Antonisz". Muzyka na różne sprzęty
  Debiutancka płyta Małych Instrumentów zawiera dwanaście instrumentalnych kompozycji Antonisza. A okładka płyty i wkładka do niej ozdobione są rysunkami reżysera. Zespół zagra 18 grudnia we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (ul. Wystawowa 1).

  Małe Instrumenty "Antonisz", Antena Krzyku 2009, cena: około 25 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama