Nie chcą Holendra

  Nie chcą Holendra

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Holender, który wbrew mieszkańcom wsi chce postawić w Dobkowie przemysłową fermę norek amerykańskich, złożył u burmistrza Świerzawy raport oddziaływania inwestycji na środowisko.
  Z dokumentu wynika, że przyrodzie nic nie zagraża, a ludzie nie mają się czego bać.
  - Będziemy chcieli podważyć ten dokument - zapowiada burmistrz Józef Kołcz. - Już podczas pobieżnej lektury dokumentu zauważyliśmy szereg luk i błędów. Na pewno wniesiemy o uzupełnienie raportu.
  Nie wiadomo na przykład, jak ma wyglądać gospodarka ściekowa projektowanej fermy. Według raportu, gnojowica będzie gromadzona w zbiornikach bezodpływowych.

  Co zrobi hodowca, gdy szamba się wypełnią? Raport przemilcza tę kwestię. Nie wiadomo też, co będzie, jeśli norka ucieknie poza ogrodzenie. To drapieżnik, mogący spowodować nieodwracalne szkody w całym ekosystemie. Autorka opracowania inż. Hanna Boroń z Legnicy przyznaje, że można spodziewać się konfliktów z mieszkańcami. Nie daje jednak odpowiedzi na pytanie, jak uspokoić nastroje.

  Urzędnicy wskazują kilkadziesiąt tego rodzaju wątpliwości. Krzysztof Rozpędowski z Dobkowa, który zmobilizował sąsiadów do walki z hodowcą norek, zamierza dorzucić do tego własne zastrzeżenia.

  Plany Holendra zakładają wybudowanie na skraju wsi 18 tysięcy metrów kwadratowych baraków, w których rocznie będzie przebywać ponad 50 tysięcy norek. Dobkowian najbardziej przeraża smród wiążący się z tego rodzaju inwestycją. Według wyliczeń Krzysztofa Rozpędowskiego, zwierzęta muszą zjadać rocznie ok 3 tys. ton karmy (na ogół są to odpady z przemysłu rybnego i drobiarskiego). Rocznie wydalą 500 ton odchodów. Odór będzie najsilniejszy latem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama