Przez konflikt gminy z rolnikiem osiedle w Proboszczowie...

  Przez konflikt gminy z rolnikiem osiedle w Proboszczowie utonie w ściekach

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Lokatorzy popegeerowskiego osiedla w Proboszczowie żyją jak na tykającej ekologicznej bombie.
  Co najmniej miesiąc temu przestała pracować oczyszczalnia ścieków, do której są podłączone ich mieszkania. Teraz ludzie czekają już tylko, kiedy fekalia wybiją ze studzienek kanalizacyjnych, zalewając drogę i budynki.

  Na domiar złego likwidator spółdzielni mieszkaniowej, która administrowała osiedlem, zrezygnował z funkcji. Następcy nie znaleziono, a z każdym dniem kanalizacja wypełnia się ściekami. Na początku listopada mieszkańcy osiedla zaalarmowali gminę jako gospodarza terenu. Reakcja była natychmiastowa.

  Ponieważ najprawdopodobniej oczyszczalnia ma problemy z zasilaniem, spółka EnergiaPro upewniła się, że z jej strony jest wszystko w porządku. Usterka musiała powstać gdzieś na odcinku sieci należącym do odbiorcy.

  Na zlecenie gminy do Proboszczowa ściągnięto szybko ekipę energetyków i podnośnik z Chojnowa.
  - Ale przeprowadzenie kontroli i naprawy okazało się niemożliwe, bo właściciel gruntu, przez który przebiega sieć doprowadzająca prąd do oczyszczalni, nie wpuścił pracowników na swój prywatny teren - mówi Paweł Lichota, rzecznik prasowy legnickiego oddziału EnergiiPro.

  Ziemia, na której stoją słupy energetyczne, należy do Lesława Konopki, właściciela wielkiej fermy trzody chlewnej. Od lat jest skonfliktowany z władzami i resztą wsi. Ludzie mówią, że nie da się żyć przez fetor rozlewanej na polach gnojowicy. Ma-ją dość fermy Konopki, ale nie mogą nic zrobić.
  - Nogi wam połamie, jak wejdziecie na jego teren - straszy nas pod sklepem Anna Łozińska.

  Lesław Konopka uważa, że podłączenie prądu do oczyszczalni nic nie da. Twierdzi, że urządzenie jest niesprawne od wielu lat. Energetyków nie wpuścił, bo nikt z nim się nie kontaktował. - Ale jak pan chce, niech pan przyjedzie z energetyką, choćby jutro o dziewiątej rano - deklaruje redakcji. - Wejdziecie i się przekonacie.
  Propozycję Konopki przekażemy energetykom.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama