Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młynówki będą turystycznymi atrakcjami Kłodzka i Jeleniej Góry

Katarzyna Wilk
Wzdłuż kłodzkiej Młynówki powstał pas zieleni
Wzdłuż kłodzkiej Młynówki powstał pas zieleni Dariusz Gdesz
W Kłodzku na rzece pojawią się gondole. W Jeleniej Górze obok potoku będą ścieżki spacerowe.

Na razie każdy, kto przechodzi obok Młynówki, potoku płynącego niemal przez centrum Jeleniej Góry, zatyka nos i odwraca wzrok. Zaniedbana jest także kłodzka rzeka o tej samej nazwie. Na szczęście to się zmieni. Magistraty Jeleniej Góry i Kłodzka chcą, by okolice Młynówek były wizytówkami miast.

W Jeleniej Górze przy rzece powstanie 2,5-kilometrowa ścieżka dla pieszych i rowerów. Będą miejsca do wypoczynku dla spacerowiczów. Projekt obejmuje także odbudowę mulistego dna. Posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Jeleniogórzanie mieszkający w pobliżu już nie mogą się doczekać.
- Aż trudno uwierzyć, bo tyle lat nam to obiecują - mówi Lidia Kaczorek, mieszkanka domu przy ul. Podwale.

- Latem okna nie można otworzyć, bo taki jest smród. A śmieci na brzegach pełno! - dodaje.
Zadowolona jest też jej sąsiadka Danuta Lisowska, która ma już dość śmietniska pod oknami i w pobliżu kamienicy.

- Rzeka będzie oczyszczona, uregulowania i dostępna dla kajakarzy - zapowiada Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. To pozwoli organizować spływy z Jeleniej Góry malowniczymi trasami w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru.

- Byłoby naprawdę super gdyby się udało - przyznaje Artur Borowicz, miłośnik kajakarstwa górskiego. - Warunki ku temu mamy znakomite i trzeba je wykorzystywać - dodaje. Ma nadzieję, że uda się także zrealizować plan organizowania spływów na odcinku rzeki Bóbr płynącej przez Jelenią Górę. Tego lata planów nie udało się wprowadzić w życie.

Projekt zagospodarowania kanału Młynówki został już zatwierdzony przez ekspertów z urzędu marszałkowskiego do pomocy z programu UE. Jest także wpisany do programu rewitalizacji miasta. - Pieniądze na jego realizację są praktycznie pewne - twierdzi Marek Obrębalski, prezydent stolicy Karkonoszy. Koszt inwestycji wynosi 7,5 mln zł, z czego ponad 4,3 mln zł ma pochodzić z UE. Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku. Potrwają do początku 2011 roku.

W Kłodzku do lokalnego programu rewitalizacji także, obok gruntownego remontu starówki czy odnowienia parku miejskiego, dołączony został kanał Młynówka. Władze chcą, by po oczyszczeniu pływały tam gondole dla turystów.
Pomysł wpuszczenia na kanał gondoli nie jest nowy. Osiem lat temu takie plany mieli inwestorzy z Norwegii. Niestety, nic z nich nie zostało zrealizowane. Teraz ma być zupełnie inaczej. Gwarantem, iż gondole pojawią się, jest to, że to właśnie zadanie zostało wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji.

W Legnicy już dawno zorientowali się, że rzeka może być atrakcją. W 2003 roku, przy okazji umacniania wału przeciwpowodziowego nad Kaczawą, zbudowano promenadę. Ścieżka z ławeczkami znajduje się pomiędzy dwoma mostami przy ulicach: Wrocławskiej i Kartuskiej. Jak zapowiada Arkadiusz Rodak z legnickiego ratusza, są plany, aby promenadę przedłużyć od ul. Wrocławskiej w kierunku parku Miejskiego.
- To na razie melodia przyszłości, ale mamy takie zamierzenia - zapewnia Arkadiusz Rodak.

Współpraca: SIYA

Czy rzeki w dolnośląskich miastach są dobrze zagospodarowane? Gdzie można wypoczywać, a gdzie trzeba zatykać nos? Czekamy na Wasze opinie na forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Młynówki będą turystycznymi atrakcjami Kłodzka i Jeleniej Góry - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska