Ważne
  Narciarze ożywią Sobieszów

  Narciarze ożywią Sobieszów

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Sobieszów, zaniedbana, peryferyjna dzielnica Jeleniej Góry, leżąca u podnóża zamku Chojnik, ma dużą szansę, by stać się królestwem narciarzy i piechurów.
  Ma tam powstać 40 kilometrów tras narciarskich. Będzie to możliwe dzięki pomocy sąsiedniego, czeskiego Jablonca nad Nysą. To partnerskie miasto Jeleniej Góry, z którym stolica Karkonoszy wspólnie stworzyła plan rewitalizacji ośrodków sportowych. Samorządy napisały wniosek o dotacje unijne. Podpisały także porozumienie o inwestycji. Czekają teraz na zatwierdzenie unijnych dotacji.
  Plan przewiduje, że u stóp zabytkowego zamku Chojnik, przy ul. Bronka Czecha w Jeleniej Górze, powstanie nowoczesne centrum sportowe z szatniami, toaletami, miejscem do sędziowania i specjalnym punktem startowym.

  Projekt obejmuje wytyczenie czterdziestu kilometrów ścieżek rekreacyjnych na terenie nadleśnictw i Karkonoskiego Parku Narodowego.
  Będzie z nich można korzystać nie tylko zimą, do uprawiania narciarstwa biegowego, ale też latem. To idealne miejsca dla miłośników nordic walking. Zmęczeni turyści będą mogli odpocząć na ławeczkach z zadaszeniem.
  - Nareszcie powstanie jakaś konkurencja dla Jakuszyc - cieszy się 17-letni Paweł Nowak z Jeleniej Góry. - Biegam na nartach, a na Polanie Jakuszyckiej robi się coraz ciaśniej. Nie ma też gdzie postawić samochodu - tłumaczy.
  To idealne miejsca dla miłośników nordic walking.
  - Powstanie również dwukilometrowa trasa dla nartorolek - zapowiada Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich w jeleniogórskim Urzędzie Miasta. Będzie też pole biwakowe, także dla wozów campingowych, oraz parking dla samochodów i autokarów.
  Inwestycja będzie kosztować około 7 mln zł. Samorządy starają się o dotację w ramach programu współpracy transgranicznej Polska - Czechy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super informacja!

   Walker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Czechom do pięt pod tym względem nie dorastamy. Szkoda, że nie ma w Polsce jak do tej pory - modu na bieganie na nartach. Choć może dzięki temu nie ma zimą tłoku w górach...
   Śniegu padaj!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo