Pod Sejmem protest przeciw odkrywce

  Pod Sejmem protest przeciw odkrywce

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Powołany przez samorządowców z Kunic, Lubina, Miłkowic, Rui, Prochowic i Ścinawy społeczny komitet przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego "STOP odkrywce" zapowiada protest pod Sejmem.
  - Zamierzamy zorganizować też ogólnopolską konferencję na temat alternatywnych źródeł energii, a także wspomóc społeczny nacisk na władze, by odstąpiły od wprowadzenia ochrony złoża węgla brunatnego "Legnica" - zapowiada Irena Rogowska, wójt gminy Lubin.

  Jedną z form tego nacisku będzie protest pod Sejmem, który zaplanowano na 2 grudnia.
  - Prosimy mieszkańców, by jak najliczniej udali się z nami do Warszawy - apeluje wójt Rogowska.
  Po referendum (27 września), w którym mieszkańcy gmin jednoznacznie wyrazili swoją niechęć wobec odkrywki, wójtowie wysłali pisma do prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefów klubów parlamentarnych, wojewodów. Z Kancelarii Premiera nie otrzymali odpowiedzi. Dowiedzieli się natomiast, że rząd przyjął "Politykę energetyczną Polski do 203o r.", która zakłada m.in. ochronę złóż węgla brunatnego "Legnica, "Gubin" i "Złoczew".

  Mieszkańcy regionu legnickiego łączą siły z mieszkańcami Gubina i okolic. Współpracą są też zainteresowani Niemcy, którzy mają podobny problem. Skarga jednej osoby dotarła już do Unii Europejskiej.

  - Jako samorządy złożymy skargę do Unii Europejskiej dopiero, gdy wyczerpiemy wszystkie możliwości w Polsce - zaznacza Irena Rogowska.
  Wójtowie podkreślają, że jeszcze nie wszystko stracone, bo w sprawie ewentualnej budowy kopalni i odkrywki nie ma żadnych aktów prawnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama