Gruboskórna baletnica

  Gruboskórna baletnica

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W nocy z poniedziałku na wtorek w naszym zoo pojawił się kolejny malec. To już 35. hipopotam urodzony we Wrocławiu!
  Mały hipopotam nilowy przyszedł na świat w basenie i to w wodzie spędza większość czasu. Nawet zanurzony ssie mleko matki. Choć ma dopiero kilka dni, jak każdy hipopotam pięknie pływa i nurkuje. Woda to prawdziwy żywioł tego zwierzaka. Na brzegu wydaje się nieco ociężały i niezdarny, jednak pod wodą porusza się z gracją baletnicy - spokojnie, łagodnie, z ogromnym wdziękiem.

  Upodobanie hipopotama do wody znalazło nawet odbicie w jego nazwie - hippopotamus to po łacinie koń rzeczny.
  To zwierzę odwiedza brzeg zwykle w nocy, aby wrzucić coś na ząb. Do wyjścia zachęcają go smakowite trawy - główny składnik hipopotamiego menu. Choć wiele osób sądzi, że groźne zęby służą do polowania na ryby lub przeżuwania mięsa, każdy szanujący się hipopotam jest wegetarianinem.

  A ogromne kły? Służą hipopotamom głównie do obrony. Biada temu, kto wpłynie na terytorium tego kolosa! Hipopotamy nilowe bardzo szybko się irytują i nie będą tolerować intruzów. Potrafią pogonić nieproszonego gościa - na lądzie osiągają prędkość 30 km na godzinę! A jeśli ktoś nadal ma ochotę na bliskie spotkanie z hipciem, powinien wiedzieć, że co roku te zwierzęta zabijają więcej ludzi niż lwy. Zwykle bronią się w ten sposób przed kłusownikami. Afrykańskie zwierzęta mają więcej rozumu i wiedzą, że lepiej nie drażnić tego gruboskórnego mieszkańca rzek. Tylko małe i chore hipopotamy są czasami atakowane przez aligatory. Dorosłego nie ma odwagi zaczepić nawet najzuchwalszy drapieżnik.

  Hipopotamy nilowe są też niebezpieczne ze względu na wagę. To trzecie największe zwierzęta Afryki, zaraz po słoniach i nosorożcach. Ale zdarza się, że silny samiec osiąga wagę nosorożca czarnego, czyli dwie tony. Do tego małe rosną jak na drożdżach - ani się obejrzymy, a noworodek z wrocławskiego zoo przerośnie swoją matkę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama