Bolków broni się przed atrakcją turystyczną

  Bolków broni się przed atrakcją turystyczną

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Poszukiwacz zasypał wejście do podziemi. Gmina nie znalazła sposobu, by je wydzierżawić.
  Podziemna trasa turystyczna w odkrytej rok temu poniemieckiej fabryce broni miała być jedną z atrakcji Bolkowa. Prawdopodobnie jednak nie powstanie, bo władze miasta nie potrafią znaleźć sposobu na wydzierżawienie podziemi.

  Mieczysław Bojko, eksplorator, który odkopał wejście do kompleksu tuneli pod górą Ryszarda, postanowił znowu je zasypać. Stracił bowiem nadzieję, że gmina zezwoli mu na ich zagospodarowanie.
  - Poza tym ciągle ktoś próbował wchodzić do wnętrza góry, choć nocami wejścia pilnował stróż - tłumaczy Bojko.

  Badacz tajemnic Dolnego Śląska chciał wydzierżawić tunele na 20-25 lat. Dzięki unijnej dotacji, o którą mógłby się starać po podpisaniu umowy, chciał pod ziemią urządzić trasę turystyczną z ekspozycją związaną z II wojną światową, niemieckimi fabrykami zbrojeniowymi i techniką drążenia podziemi. Znalazłoby się tam też miejsce dla eksponatów związanych z obozem Gross Rosen, którego więźniowie zbudowali podziemną fabrykę w Bolkowie.

  450-metrowa trasa miała zostać otwarta za półtora roku. Eksplorator liczył, że może się cieszyć podobnym zainteresowaniem jak pouranowe sztolnie w Kowarach, które rocznie odwiedza 100 tys. turystów. Niestety, gmina nie odpowiedziała na wniosek Bojki.

  Burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński tłumaczy, że nie ma nic przeciwko podziemnej trasie, ale pojawiły się problemy natury prawnej. Działka należy do gminy, ale znajdujące się pod nią podziemia. Ich właścicielem jest Skarb Państwa i gmina nie może nic z nimi zrobić.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bolków to sitwa!

   buju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Mam tą "przyjemność" działać także na terenie Bolkowa. Bolkowem rzadzi lokalna sitwa co prawo ma gdzieś a najwazniejsze są własne kieszenie. Trwa przetarg na lokale, jestem jedyneym oferentem na 1...rozwiń całość

   Mam tą "przyjemność" działać także na terenie Bolkowa. Bolkowem rzadzi lokalna sitwa co prawo ma gdzieś a najwazniejsze są własne kieszenie. Trwa przetarg na lokale, jestem jedyneym oferentem na 1 z nich, na drugi nikogo nie ma. na moich oczach DYREKTOR kaze poczekać z przetargiem i dzowni do kolesia i mówi: i co, chchesz ten lokal? gosciu chyba mowi ze nie, wiec zaczyna sie przetetarg, oczwyiscie go wygrywam. po godzinie z kims z Urzędników jedziemy do wylicytowanego lokalu po drodze mijając ten drugi na kotry NIE BYŁO CHĘTNYCH (3 razy większy od pierwszego lokalu) a tam jakaś osóbka sobie otwiera lokal i POZAPRZETARGOWO oczywiscie za śmieszna kasę ma TEN lokal juz 4 rok. JAJA!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   d. fabryka broni

   Aneta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   Jeśli gmina nie ma sposobu aby wydzierżawić podziemia to niech wystąpi do skarbu państwa o ich udostępnienie. Przecież gmina jest urzędem i jej łatwiej załatwić tę sprawę niż pojedynczemu...rozwiń całość

   Jeśli gmina nie ma sposobu aby wydzierżawić podziemia to niech wystąpi do skarbu państwa o ich udostępnienie. Przecież gmina jest urzędem i jej łatwiej załatwić tę sprawę niż pojedynczemu człowiekowi. Nie jest tak że gmina i skarb państwa to dwa twory nie mogące porozumieć się. Trzeba chcieć. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bursztynowa kmomnatra!

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   No tak, ni chybi bursztynową komnatę odkrył i teraz chce się nachapać!
   Tak właśnie w Polsce wspiera się przedsiębiorców.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama