Dolny Śląsk: Nowe święto będzie w październiku?

  Dolny Śląsk: Nowe święto będzie w październiku?

  Bartłomiej Knapik

  Polska

  Polska

  Czy 16 października będzie oficjalnym świętem Dolnego Śląska? Chce tego marszałek Marek Łapiński. Radni sejmiku dolnośląskiego jeszcze nie podjęli decyzji w tej sprawie. Na wczorajszej sesji propozycję skierowali do drugiego czytania.
  Dlaczego 16 października? Bo właśnie tego dnia Kościół katolicki wspomina trzebnicką św. Jadwigę, patronkę Śląska.
  Po co nam w ogóle takie święto? Powodów wymienianych przez pomysłodawcę jest kilka. Po pierwsze, będzie to sprzyjać integracji naszego regionu. Po drugie, tego dnia będzie można zorganizować np. uroczystą sesję sejmiku, podczas której można by było wręczyć nagrody dla zasłużonych mieszkańców, ludzi sportu i kultury.


  Pomysł nie budzi zastrzeżeń opozycji. Ale już czas i sposób pojawienia się go - jak najbardziej. Przeciwnicy marszałka Łapińskiego uważają, że to jego wyborcze działanie.
  - Jedyny powód, dla którego głosujemy to teraz, jest taki, że 16 października w przyszłym roku nowe święto będzie hucznie obchodzone w Trzebnicy (skąd pochodzi marszałek - przyp. red.), na dwa tygodnie przed wyborami - grzmiał wczoraj radny Piotr Milczanowski z PiS.
  - Nie rozumiem tych zarzutów. Szeroko konsultowałem ten pomysł z zasłużonymi Dolnoślązakami. Powinien pojawić się dzień, w którym będziemy wspólnie świętować - bronił się marszałek Marek Łapiński z PO.

  Ostateczne głosowanie nad Świętem Dolnego Śląska za miesiąc. Jeśli radni przyjmą projekt, święto po raz pierwszy będzie obchodzone w przyszłym roku, w 330. rocznicę rozszerzenia kultu św. Jadwigi na cały Kościół katolicki przez papieża Innocentego XI.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama