Wrocław szuka pomysłu na linię podmiejską

  Wrocław szuka pomysłu na linię podmiejską

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Którą linię kolejową w najbliższym otoczeniu Wrocławia zaczną wykorzystywać wkrótce ludzie dojeżdżający do pracy? Skąd trzeba będzie dowozić do miasta pasażerów koleją podmiejską? Odpowiedzi na te pytania poznamy wkrótce.
  Urząd miejski zamówił właśnie opracowanie, w którym rozwój kolei ma być powiązany ze strukturą osadniczą we Wrocławiu i okolicach. Chodzi głównie o to, gdzie będą wprowadzać się nowi mieszkańcy.

  Rzecz w tym, że nie wystarczy prześledzić, gdzie dziś mieszka najwięcej ludzi. Opracowanie wymaga bowiem znacznie szerszej perspektywy. Dlatego w załącznikach do przetargu znalazły się wszystkie inwestycje kolejowe i drogowe, jakie są planowane w najbliższych latach w stolicy Dolnego Śląska i jej najbliższym otoczeniu.


  Przypomnijmy, że jako pierwsi napisaliśmy o pomyśle, żeby wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zajęło się przewozem pasażerów szynobusami.

  Zamówienie takiego opracowania w oparciu o zewnętrzne badania to świetny pomysł. Inaczej było na przykład w przypadku Dworca Świebodzkiego, który automatycznie został uznany za najlepszy do tego, by z niego odjeżdżały szynobusy (nie przeprowadzono wówczas tak rozległych badań ani analiz).

  Tym razem miejscy urzędnicy do problemu podchodzą rozważnie. Nie mówią dziś autorytatywnie, że na przykład nowy pociąg pojedzie do Trzebnicy, a za dwa lata do Strzelina. Najpierw chcą zbadać, gdzie to się będzie najbardziej opłacało. Za to trzeba ich pochwalić. Oczywiście, jeśli wyniki badań zostaną wykorzystane. I to będziemy sprawdzać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co jeszcze z MPK?

   projektant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   MPK - Miejskie Przędsiębiorstwo Komunikacyjne.
   To przedsiębiorstwo zajmuje się dziś tramwajami i autobusami. Planują dołożyć koleje. Jak tak dalej pójdzie dołożą statki i samoloty.

   Ciekawy jest...rozwiń całość

   MPK - Miejskie Przędsiębiorstwo Komunikacyjne.
   To przedsiębiorstwo zajmuje się dziś tramwajami i autobusami. Planują dołożyć koleje. Jak tak dalej pójdzie dołożą statki i samoloty.

   Ciekawy jest brak pomysłu na ORGANIZACJĘ tych linii kolejowych. Osobiście uważam, że we Wrocławiu powinien istnieć system na wzór niemieckich kolei S-BAHN. One powinny łączyć okoliczne wsie i miasta (np. Żmigród, Ścinawę, Oławę czy Strzelin) z Wrocławiem. Nieważne jak. Rozbudowa sieci kolejowej ma sens w dwóch przypadkach:
   1. jest CO łączyć
   2. jest plan JAK łączyć.
   Na razie brakuje i tego i tego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale śmieszne

   nikoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Najśmieszniejsze że te pociągi już jeżdżą. Do Trzebnicy od 13 grudnia 9 par. Także więcej do Olesnicy, Obornik, Wołowa i innych. Analizy są. A przetarg ma na celu wyłonienie Instytutu z Poznania i...rozwiń całość

   Najśmieszniejsze że te pociągi już jeżdżą. Do Trzebnicy od 13 grudnia 9 par. Także więcej do Olesnicy, Obornik, Wołowa i innych. Analizy są. A przetarg ma na celu wyłonienie Instytutu z Poznania i pana Zdanowskiego, żeby mieli co robić. Bardzo śmieszne... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odkrywanie odkrytego

   bimberspeed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Powiało rozsądkiem z odkrywczej idei. Choć nie najnowszej, bo przedwojenne tradycje wpięcia kolei otaczającej Breslau w potoki przewozowe próbowano już parę razy (koncepcyjnie) przemycić. Może ten...rozwiń całość

   Powiało rozsądkiem z odkrywczej idei. Choć nie najnowszej, bo przedwojenne tradycje wpięcia kolei otaczającej Breslau w potoki przewozowe próbowano już parę razy (koncepcyjnie) przemycić. Może ten skromny pomysł wywarzy szerzej opór materii zupełnie bezsensownych i szkodliwych nieomal plemiennych własności kolejowych szlaków. Powojenny Wrocław odwrócił się zupełnie od kolejowego wsparcia miejskiego transportowania, podobnie jak i od wodnych szlaków których w granicach miasta jest ponoć 110 kilosów. Kolejnym anonsom ratuszowych sterników co to od zaraz po kolejowych i wodnych szlakach ruszy rewolucja przewozowa towarzyszy chichot tych co już dawno uodpornili się na podobne deklaracje degradowe później w wstydliwej ciszy do poziomu okazjonalnych banialuków. W odróżnieniu od super i hiper koncepcji T+ co to ledwie kompromisuje potrzeby czasu i możliwości, ten kierunek jest godny i wart zachodu. Dylemat na ileż ten zachód można udoić doskonale znane jest obecnej wspólnocie lokalnych klonów rezerwatów kolejowych kacyków. I nie pomogą tu gotowe unijne ryzy gotówki: jeśli tylko ominie kieszenie decyzyjnych pijawek - Wrocław nadal będzie kotłował się w komunikacyjnej impotencji. Jedynym wyjściem dla przewozowej masy ponad 600 tysięcznej aglomeracji jest oczywiście metro. I to chyba nie tylko techniczno-organizacyjnym. Pozbawieni wizji niezbędności dla miasta (czyli dopływu mamony) kolejowi dysponencji otworzyliby ramiona na miejskie potrzeby. Ale tu trzeba odwagi i determinacji - nim co ostatni trening decyzyjny ratuszowych strategów zaowocował jedynie kolorowymi wodotryskami w pękającej niecce za 25 z szóstką zer.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zrzuta dla Wilda na kolejkę TT lub H0

   matomi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Będzie kręcenie lodów pod stołem. jestem bardzo ciekaw kto dostanie tę fuchę badania. Czy celem UM Wrocławia jest bawienie w wożenie ludzi pociągami z Trzebnicy czy Opola jak nie potrafi zapewnić...rozwiń całość

   Będzie kręcenie lodów pod stołem. jestem bardzo ciekaw kto dostanie tę fuchę badania. Czy celem UM Wrocławia jest bawienie w wożenie ludzi pociągami z Trzebnicy czy Opola jak nie potrafi zapewnić rozsądnej komunikacji dalej niż 15 minut pieszo od Rynku?

   Kto za to zapłaci??zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Wiem, że priorytet ma KZ, ale równie ważne jest przeprowadzenie badań odnośnie natężenia ruchu. Od lat nikt tego nie sprawdzał, a na niektórych osiedlach zupełnie zmieniła się liczba mieszkańców, a...rozwiń całość

   Wiem, że priorytet ma KZ, ale równie ważne jest przeprowadzenie badań odnośnie natężenia ruchu. Od lat nikt tego nie sprawdzał, a na niektórych osiedlach zupełnie zmieniła się liczba mieszkańców, a dróg do tego nie przystosowano. Ostatnio prezentowane przez miasto plany rozwoju również nie biorą tego pod uwagę.

   Tekst jak zwykle pochwalny wobec władz, ale co tam :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hi, Hi, Tego się nie da wyplenić: GŁUPOTY

   jajko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   200 tyś wrocławian mieszka w zachodniej części miasta. Były badania strumieni komunikacyjnych. I odkryto (coś niesłychanego), że tam należy zwiększyć przewozy. Dla mnie bomba!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejne tysiące złotych wyrzucone w błoto

   Wrocławinin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   bo i tak nic z tego nie wyjdzie. Papier wszystko zniesie a i tak urzędnicy będą podstawowo dbać o swoje interesy i dla mieszkańców pieniędzy nie starczy. Mieszkańcy Leśnicy i zachodnich dzielnic...rozwiń całość

   bo i tak nic z tego nie wyjdzie. Papier wszystko zniesie a i tak urzędnicy będą podstawowo dbać o swoje interesy i dla mieszkańców pieniędzy nie starczy. Mieszkańcy Leśnicy i zachodnich dzielnic Wrocławia pamiętają obietnice Najmądrzejszego Pana Prezydenta(żle już nie można pisać bo można pod sąd pójść) co do dróg i Tramwaju Plus i podziękują mu w najbliższych wyborachzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama