Wrocław: Miejskie spółki zadłużą się na dwa miliardy

  Wrocław: Miejskie spółki zadłużą się na dwa miliardy

  Eliza Głowicka, Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pożyczki zaciągają prawie wszystkie miejskie spółki. Łączne zadłużenie wkrótce sięgnie 2 mld złotych.
  Wrocławskie zoo już od stycznia przestanie podlegać bezpośrednio Urzędowi Miasta, bo stanie się spółką miejską. Dzięki temu manewrowi będzie mgło zaciągać w bankach kredyty na kolejne inwestycje.

  Pożyczki zaciągają prawie wszystkie miejskie spółki. Najwięcej, bo aż 500 mln zł, z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozyskają wodociągi. Za te pieniądze zostanie rozbudowana oczyszczalnia ścieków na Janówku i rozbudowana przepompownia ścieków na ul. Kleczkowskiej.

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne weźmie 300 mln zł kredytu na pojazdy Tramwaju Plus. Spółka Euro 2012 pożyczy w banku 500 mln zł na budowę stadionu na Maślicach. Aquapark już zaciągnął 120 mln zł kredytu na budowę całego kompleksu i wciąż go spłaca. Towarzystwo Budownictwa Społecznego pożyczyło 400 mln zł na budowę mieszkań.

  Łączne zadłużenie wrocławskich spółek miejskich wkrótce sięgnie 2 mld złotych, co odpowiada dwóm trzecim rocznego budżetu miasta. Gdyby ich długi wliczane były do limitu przewidzianego ustawą o samorządzie, miastem zarządzałby już komisarz. Ale tak nie jest.
  Urząd Miejski: zadłużenie Wrocławia jest na bezpiecznym poziomie
  - Do zadłużenia gminy wlicza się tylko zapisy w budżecie - tłumaczy Bogdan Cybulski, prezes wrocławskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej. - Celowością i gospodarnością kredytów zaciąganych przez spółki powinni się zajmować radni - dodaje.

  A ci, zwłaszcza z lewicy, twierdzą, że zadłużanie spółek zamiast budżetu gminy to kreatywna księgowość.

  Jednak urzędnicy nie widzą w tym nic dziwnego.
  - Dzięki temu jeździmy nowymi tramwajami, pijemy lepszą wodę czy budujemy stadion - mówi Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta. - Zadłużenie Wrocławia jest na bezpiecznym poziomie.

  I dodaje, że zdolność kredytowa wyliczona dla Wrocławia przez banki jest dwukrotnie wyższa niż limit, jaki nakłada ustawa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biznes

   deal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Prezydent zadłużył miasto jak nikt dotąd. Jemu to rybka, bo będzie Marszałkiem. Ale nie tylko zadłuża Miasto. Ściaga kasę od wrocławskich przedsiębiorców zwiększając kilkakrotnie opłatę za...rozwiń całość

   Prezydent zadłużył miasto jak nikt dotąd. Jemu to rybka, bo będzie Marszałkiem. Ale nie tylko zadłuża Miasto. Ściaga kasę od wrocławskich przedsiębiorców zwiększając kilkakrotnie opłatę za użytkowanie wieczyste. Ale jemu to rybka, bo Ci wynoszą się z Wrocławia do województwa i tam będą płacic podatki, a on będąc marszałkiem będzie dalej ich łupił i będzie miał kolejny sukces na ludzkiej krzywdzie. Ale jemu to rybka, bo juz będzie startował na Prezydenta kraju. Kreatywna księgowość? Panowie z lewicy, nie znacie prawa? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To tak jak w kreatywnej księgowości

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   tylko tam zawsze kiedyś sie wszystko sypie a tu - zobaczymy kiedy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent ulubiony przez banki

   Reno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Czy nikt nie potrafi powstrzymać prezydenta w jego gierkowskiej filozofii "grzechem się nie zdłużać"? To co robi Dutkiewicz to absolutny skandal. Można zaciągać tylko takie długi które umie się...rozwiń całość

   Czy nikt nie potrafi powstrzymać prezydenta w jego gierkowskiej filozofii "grzechem się nie zdłużać"? To co robi Dutkiewicz to absolutny skandal. Można zaciągać tylko takie długi które umie się samemu spłacić. Nawet gdyby ten pan rządził jeszcze dwie kadencje to nie da rady. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama