Zagadka ukrytego szybu w Polkowicach

  Zagadka ukrytego szybu w Polkowicach

  ULK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pamiętacie tajemniczy tunel znaleziony w Polkowicach? Strażacy dokładnie obejrzeli szyb.
  Podczas prac ziemnych na placu na osiedlu Centrum koło koparki wpadło w dziurę. Zdumieni pracownicy zobaczyli głęboki dół. Wezwali strażaków i urzędników. Pojawili się też członkowie polkowickiej grupy eksploracyjnej Hunter.

  - Koło wpadło, bo pokrywę zabezpieczającą wejście stanowiła wylewka cementowa bez zbrojenia - mówi Marek Zalewski, komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej z Sobina, wezwanej do akcji. - Do środka poleciała też prawie półtorametrowa warstwa ziemi.

  Strażacy sprawdzili, czy w dole jest powietrze, potem po drabince zeszła ekipa. Okazało się, że szyb ma 11 metrów głębokości przy średnicy około 180 centymetrów.
  - Zachowały się resztki instalacji i drabinki - dodaje Michał Gontaszewski z Huntera. - A co trzy metry są metalowe przęsła wmurowane w ścianę.

  Teraz wszyscy zastanawiają się, czego są to pozostałości. Jedni podejrzewają, że w tym miejscu stała studnia. Inni, że to resztki podstawy komina zakładu ciepłowniczego, jaki widnieje na przedwojennych fotografiach Polkowic z 1915 roku.

  Uwagę tych, którzy jako pierwsi zeszli w głąb szybu, zwrócił fakt, że wewnątrz jest czysto i sucho. Nie ma śladów zadymienia ani zagrożenia zawaleniem, nawet śladów wstrząsów górniczych, jakie od lat występują w mieście.

  - Moja mama opowiada, że przed wojną w tym rejonie był tartak, a po wojnie ośrodek maszynowy - mówi komendant OSP Sobin. - Pamięta, że w tej okolicy był komin i studnia, ale co i gdzie, tego nie może sobie przypomnieć.

  Władze miasta powiadomią o odkryciu Urząd Ochrony Zabytków w Legnicy.
  - Chciałabym zobaczyć to miejsce - mówi Joanna Korus, inspektor ds. ochrony zabytków archeologicznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama