Wrocław: Jutro seminarium filmu dokumentalnego w...

  Wrocław: Jutro seminarium filmu dokumentalnego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Obrazowi polskich Żydów w filmie dokumentalnym poświęcona będzie pierwsza edycja seminarium filmu dokumentalnego "Społeczeństwo - Historia - Edukacja", organizowanego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
  - To seminarium ma być dyskusją o roli filmu dokumentalnego w rejestrowaniu i przedstawianiu historii, kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej pamięci przeszłości. Podejmując ten temat chcemy skupić się nad rozumieniem kwestii "swojskości" i "obcości", tożsamości, wykluczenia oraz perspektywy ofiar tragicznych wydarzeń historycznych i politycznych - mówi dr Paweł Rudnicki z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.


  W spotkaniu wezmą udział: Leo Leszek Kantor (prezes Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych "Humanity in the World" w Sztokholmie), Jakub Marmurek (filmoznawca i politolog, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN, członek zespołu czasopisma "Krytyka Polityczna"), Marcin Starnawski (socjolog z DSW, członek redakcji czasopisma "Recykling Idei"), Anna Zawadzka (socjolożka, członkini Archiwum Etnograficznego w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW), Agnieszka Zembrzuska (filozofka z DSW).

  Seminarium o obecność Żydów w historii i kulturze Polski zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich obejmuje życie żydowskie w Polsce u progu drugiej wojny światowej oraz losy Żydów w latach zagłady. Drugi blok poświęcony jest kampanii antysemickiej z lat 1967-68 (tzw. "kampanii antysyjonistycznej"), której kulminacja przypadła na marzec ’68, oraz jej historycznym następstwom: wymuszonemu ówczesną sytuacją społeczną i atmosferą psychologiczną masowemu wychodźstwu polskich Żydów oraz ich doświadczeniom jako emigrantów w nowych krajach.

  Seminarium odbędzie się 24 listopada 2009 (wtorek), w godz. 9.30-19.30, w DSW, przy ul. Strzegomskiej 55 w sali 111. Wstęp wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama