Dziś Dzień Życzliwości. Uśmiech i dobre słowo są...

  Dziś Dzień Życzliwości. Uśmiech i dobre słowo są obowiązkowe!

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Poeta Ryszard Sławczyński: Życzliwy 2009. Jego recepta: jak być dobrym człowiekiem.
  Choć spotkanie uśmiechniętej pani w dziekanacie bywa trudne, a młodzieniec przeprowadzający staruszkę przez ulicę to coraz rzadszy widok, we Wrocławiu nie brakuje życzliwych ludzi.
  Przekonywaliście nas o tym przez kilka ostatnich tygodni podczas plebiscytu organizowanego przez naszą redakcję i wrocławski magistrat. Najpierw, dzięki dziesiątkom Waszych głosów, wyłoniliśmy pięciu finalistów, później przysłaliście nam ponad pół tysiąca głosów, przekonując, że finaliści to wyjątkowi ludzie.

  Najwięcej, bo 216 Czytelników, głosowało na Ryszarda Sławczyńskiego, publicystę, wydawcę, poetę oraz miłośnika Kresów i Odry.
  - Zawsze kulturalny, uprzejmy, życzliwy ludziom i posiadający dużą wiedzę - Zofia Góral z Wrocławia obsypuje pana Ryszarda komplementami.


  Jednak jego zwycięstwo ważyło się do ostatnich chwil. Jeszcze dwa dni przed końcem głosowania na prowadzeniu zmieniali się prof. Bernard Jancewicz (ostatecznie dostał 131 głosów) i Joanna Motylska-Komsta (zajęła trzecie miejsce ze 104 głosami). Po kilkadziesiąt osób głosowało na Wandę Ziembicką-Has i prof. Andrzeja Mysiaka.
  - Gdy już znajomi dowiedzieli się, że jestem w finale, cały czas dopytywali: "Jak tam, Rysiu? Kiedy wreszcie wygrasz?" - śmieje się teraz Sławczyński. - Jestem szczęśliwy, że zwyciężyłem, nie robiąc nic szczególnego - dodaje.

  A jaki jest przepis naszego zwycięzcy na bycie życzliwym?
  * Trzeba szanować rodzinę i uczyć się życzliwości od swoich najbliższych. Jeśli nie wyniesie się tego z domu, ciężko później nadrobić zaległości.
  * Warto dużo się uśmiechać, nawet jeśli sytuacja nie jest wesoła. Przecież nie mamy nic do stracenia, a być może swoim dobrym humorem uda nam się zarazić naszych wrogów.
  Trzeba innych traktować ze spokojem i otwartością. Przecież każdy z nas jest z natury dobry. Chodzi o to, żeby swoim zachowaniem umiejętnie odkryć te cechy.
  * Dbajmy o swoich przyjaciół. Warto pielęgnować stare przyjaźnie i pamiętać o ludziach, którzy są nam w jakiś sposób bliscy.
  * Dobro zawsze do nas wraca. Dlatego warto, by każdy, szukając swojego miejsca na świecie, dostrzegał piękno i czynił dobro, a na pewno będzie nam się żyło lepiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super

   Johny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 126 / 89

   Fajny plebiscyt. Mam wrażenie, że wszyscy finaliści byli trafieni i dostali duże popracie. Dobrze wiedzieć, że mieszkamy w mieście życzliwych i pozytywnie nastawionych ludzi, nawet jeśli pokazuje...rozwiń całość

   Fajny plebiscyt. Mam wrażenie, że wszyscy finaliści byli trafieni i dostali duże popracie. Dobrze wiedzieć, że mieszkamy w mieście życzliwych i pozytywnie nastawionych ludzi, nawet jeśli pokazuje się ich tylko od święta;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gratulacje

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 101 / 82

   Gratuluję i dedykuję niedawno zasłyszany aforyzm: UŚMIECH JEST TAŃSZY OD ELKTRYCZNOŚCI I ŚWIECI JAŚNIEJ !
   Stefan S. - inż. elektryk

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama