Boguszów-Gorce: Nawet kilka ton pocisków może być zakopanych...

  Boguszów-Gorce: Nawet kilka ton pocisków może być zakopanych tuż koło domów

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niewybuchy zagrzebywało kilku wałbrzyszan. Miejscowa policja już się zajęła sprawą.
  Ta historia brzmi, jak żywcem wyjęta z filmu sensacyjnego. Ale przebieg wydarzeń potwierdza jednak kilka osób. W tym mężczyzna, który, jak opowiada, zakopywał pociski na terenie Boguszowa-Gorców, niedaleko Wałbrzycha.
  - Wkopaliśmy pod ziemię dwie i pół fadromy bomb, to będzie z pięć ton - szacuje Mirosław Jankiewicz z Boguszowa-Gorców. Twierdzi, że zrobił to na zlecenie prywatnej firmy, do której należy plac.
  - Wtedy tu, na miejscu, był kierownik, to on nam bezpośrednio zlecił, byśmy to zakopali - mówi pan Mirosław. Mężczyzna, o którym wspomina, zmarł kilka lat temu na serce.

  Historia wydarzyła się pięć lat temu. Z panem Mirosławem kopało jeszcze czterech innych mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Dziś pracują za granicą. Przebieg wydarzeń przedstawiony przez Mirosława Jankiewicza potwierdza inna osoba, związana przed laty z tą samą firmą.
  Kilka ton materiałów wybuchowych miało być cofniętych z huty na Śląsku. Tam nie zostały przyjęte, bo - jak oficjalnie uznano - "złom nie spełniał wymogów".

  Wtedy wymyślił, by je zakopać pod Wałbrzychem, skoro okazało się, że nie można towaru spieniężyć - tak historię relacjonują osoby kiedyś związane z firmą.
  - Pamiętam, jak przyszła informacja, że złom nie został przyjęty. Wszyscy wiedzieli, że były to niewybuchy - mówi Henryk Maćków z Wałbrzycha, który kiedyś był związany z firmą.

  Sprawę znają też mieszkańcy Boguszowa-Gorców. Ryszard Gnyp, miejscowy ekolog, wiele razy rozmawiał o zakopywanych pociskach z kierownikiem oddziału zakładu.
  - Znałem się z J.O. Nieraz opowiadał, że zakopują niewybuchy znalezione na składowisku - mówi pan Ryszard. - To przecież niezgodne z prawem, a przede wszystkim niebezpieczne - dodaje mieszkaniec Boguszowa-Gorców, znany w regionie społecznik i działacz na rzecz ekologii.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewybuchy w Boguszowie!

   Ekolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

   To chyba Gnyp stracił twarz, wiedział a nie zgłosił. Co o tym mówi prawo? On wielki znawca prawa. Czy nie można to podpiąć pod kwestię zaniechania. Szok!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo