Legnica: Przy obwodnicy powstaje nowy cmentarz

  Legnica: Przy obwodnicy powstaje nowy cmentarz

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Polkowicka firma Budmax rozpoczęła budowę nowego cmentarza komunalnego w Legnicy.
  Wygrała przetarg na pierwszy, najważniejszy etap budowy nekropolii i do 30 marca 2012 roku stworzy miejsce na 15 tysięcy pochówków. Ten fragment inwestycji pochłonie prawie 20 mln zł. Cmentarz powstaje w okolicach wsi Lipce i Jaszkowa, niedaleko obwodnicy zachodniej, z którą będzie połączony drogą dojazdową.

  - Nowy cmentarz ma być sukcesywnie oddawany do użytku - informuje zastępca prezydenta Legnicy, Ryszard Białek. - Planujemy pierwsze pochówki w tym miejscu już na przełomie 2010-2011 roku.
  Wtedy cmentarna kaplica będzie dopiero budowana, więc msze żałobne mają w pierwszym okresie być odprawiane na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej, a zmarli będą przewożeni na miejsce pochówku na nowy cmentarz.

  Do 2012 roku, przy kaplicy, powstaną też portiernia, sanitariaty, a przede wszystkim krematorium. Cmentarz zostanie zbudowany na 33 ha gruntu (pierwszy etap to zagospodarowanie 11 ha) i przewiduje miejsce na 49 tys. grobów. To o zaledwie kilka hektarów mniej niż ma obecna nekropolia. Przy cmentarzu planowany jest też parking dla 297 samochodów i 7 autokarów.
  Do 2012 roku, przy kaplicy, powstaną też portiernia, sanitariaty, a przede wszystkim krematorium.
  Plan nekropolii był gotowy już w 2002 roku. Miasto miało jednak trudności z jego budową na terenie między gminami Krotoszyce i Miłkowice. Przez kilka lat Legnica próbowała wykupić teren pod drogę dojazdową do cmentarza od KGHM Polska Miedź SA, bo znajduje się on w dawnej strefie ochronnej huty miedzi, na miejscu wysiedlonych wsi.

  - Nowy cmentarz nie oznacza zamykania obecnej nekropolii - zapewnia Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - Wciąż będą tam pochówki w grobach rodzinnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama