Nowe inwestycje wrocławskich uczelniach

  Nowe inwestycje wrocławskich uczelniach

  Martyna Jurkiewicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W powstającym Na Grobli Geocentrum naukowcy zbadają strukturę gleby, a później obliczą, jaką wytrzymałość ma powstający w mieście most albo droga.
  Za 3 lata Politechnika Wrocławska będzie mogła pochwalić się nowym kampusem. Zespół edukacyjno-badawczy Geocentrum stanie przy ulicy Na Grobli, a w jego skład wejdą siedziby czterech wydziałów uczelni. W pierwszej kolejności będą to wydziały Budownictwa, Mechaniczno-Energetyczny oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

  - W kampusie znajdzie się najnowocześniejsze w Polsce centrum specjalizujące się w badaniach z zakresu ochrony środowiska oraz budownictwa lądowego i wodnego. Naukowcy zbadają tam m.in. strukturę gleb i wytrzymałość materiałów budowlanych - informuje Ewa Mroczek, rzeczniczka uczelni.

  W budynku będą szkolić się studenci, ale ze specjalistycznych urządzeń skorzystają też naukowcy wykonujący badania na zlecenie prywatnych firm. W Geocentum znajdą się też sala ekspozycyjna, biblioteka i kawiarnie. Największa sala wykładowa pomieści ok. 300 osób.

  Nowe budynki Politechniki mają mieć niecodzienną bryłę. Architekci, zainspirowani otoczeniem i przepływającymi obok rzekami: Odrą i Oławą, postanowili upodobnić je bowiem do... fal. Największym budynkiem kompleksu ma być Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Pierwszy z dwóch planowanych budynków Geocentrum stanie na działce między ul. Na Grobli a rzeką Oławą w pobliżu kładki. Jego budowa potrwa do 2011 roku i będzie kosztowała prawie sto milionów złotych. Połowę tej kwoty wyłożyła Unia Europejska. Około 15 milionów złotych obiecuje dołożyć Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a resztę zapłaci Politechnika Wrocławska.

  Wszystkie budynki mają być gotowe do końca 2013 roku.
  Starą i nową część Politechniki Wrocławskiej połączy 150-metrowa kładka dla pieszych i rowerzystów.

  Inne inwestycje
  * Rozbudowa Biblioteki Uniwersyteckiej pomiędzy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego a ul. Szczytnicką ma wreszcie zakończyć się w 2012 r. Szacowany koszt: 169 mln zł.

  * Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego powstanie przy ul. Joliot-Curie w 2012 r. Koszt: 58 mln zł.

  * Budowa Dolnośląskiego Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Wielkiej zakończy się w 2011 r.
  Koszt: 50 mln zł.

  * Nowy Wydział Farmacji Akademii Medycznej przy ul. Borowskiej powstanie w 2011 r. Koszt: 195 mln zł.

  * Centrum Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego wyrośnie w 2011 r. Koszt: 48 mln zł.

  * Nowe budynki Akademii Muzycznej, m.in. z salą koncertową, wybudowane zostaną przy ul. Zelwerowicza w 2012 r. Koszt: 40 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama