Wrocław: Rada miejska będzie głosować czy szczepić...

  Wrocław: Rada miejska będzie głosować czy szczepić dziewczynki

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W czwartek miejscy radni mają przegłosować program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
  Ma on objąć 2,5 tys. wrocławskich gimnazjalistek w wieku 13 lat. Szczepienia chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. We Wrocławiu będą przeprowadzone w przyszłym roku. Za darmo.

  - Pierwsza dawka zostanie podana na przełomie listopada i grudnia, kolejna w styczniu, a trzecia do czerwca 2011 r. - mówi Anna Szarycz , dyrektor wydziału zdrowia we wrocławskim urzędzie miejskim.
  Dodaje, że szczepienia zostaną poprzedzone szkoleniami dzieci i ich rodziców. To oni ostatecznie mają zdecydować na piśmie, czy ich córki skorzystają z programu. Zanim dziewczynki otrzymają szczepionki, muszą przejść badania lekarskie.

  Ile miasto wyda na tę akcję?
  W budżecie na 2010 r. zapisano 800 tys. zł. Ta kwota wystarczy prawdopodobnie tylko na jedną z trzech dawek, które przyjmą gimnazjalistki. W aptekach seria zastrzyków dla jednej osoby kosztuje ok. 1 tys. zł. Urzędnicy liczą po cichu, że firmy farmaceutyczne, które staną w przyszłym roku do przetargu, zaproponują niższą stawkę.

  Jednak nawet w takim przypadku całkowite wydatki Wrocławia w ciągu dwóch lat sięgną ok. 2 mln zł.
  Dr Michał Maciejewski, specjalista m.in. ginekologii onkologicznej, przekonuje, że szczepionki są skuteczne. Podkreśla jednak, że HPV nie może być utożsamiane jedynie z rakiem szyjki macicy.
  - Wirus powoduje również brodawki płciowe, schorzenia odbytu, kłykciny - wylicza dr Maciejewski.
  Na Dolnym Śląsku rocznie zapada na raka szyjki macicy ok. 300 kobiet. Lekarze podkreślają, że zmiany nowotworowe są wykrywane najczęściej dopiero w drugim i trzecim stadium zaawansowania choroby.
  Ile miasto wyda na tę akcję? W budżecie na 2010 r. zapisano 800 tys. zł.
  Wrocławskie gimnazjalistki od września przyszłego roku będą się uczyć o tym, że czynnikiem zwiększającym zakażenia HPV jest wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, duża liczba partnerów, niski poziom higieny intymnej, a także czynniki dodatkowe, jak długotrwała antykoncepcja hormonalna i palenie tytoniu. Będą uczyły się również o tym, że muszą dbać o zdrowie i często się badać.

  To niejedyny taki program społeczny. Od stycznia przyszłego roku wszystkie pracujące Polki, a także te, które starają się o pracę, będą musiały obowiązkowo robić badania cytologiczne i mammografię. Koszt badań pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepienia

   Staszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Brawo!
   Nareszcie, córki znajomych z Kędzierzyna i z Opola zostały zaszczepione właśnie dzięki akcji samorządów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama