Wrocław: W niedzielę ruszają WROSTJA, czyli Wrocławskie...

  Wrocław: W niedzielę ruszają WROSTJA, czyli Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  WROSTJA, czyli Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora - jeden z najstarszych w Polsce festiwali teatralnych, od najbliższej niedzieli zacznie się po raz 43.
  Przez kilka miesięcy ze względów finansowych spotkania najmniejszych teatrów wisiały na włosku. Ostatecznie udało się kryzys przezwyciężyć, ale w tym roku przeżyjemy wersję skondensowaną, trzydniową. Potem festiwal rozjedzie się po Dolnym Śląsku, będzie też gościł w Toruniu i w Warszawie.

  Pierwszy dzień Spotkań to konkurs, który w roku 1966 powołał do życia Wiesław Geras w starej "Piwnicy Świdnickiej".
  Z 24 zgłoszonych w tym roku monodramów do niedzielnego finału trafiło dziewięć. Moimi faworytami są panie: Justyna Szafran z "Rzecze Budda Chinaski" i Klaudia Lewandowska" z "(M)ono". Zwycięzcę wyłoni jury złożone z grona profesorów: Janusza Deglera, Bogusława Kierca, Krzysztofa Kulińskiego, Lecha Śliwonika i Bartosza Zaczykiewicza. Ten ostatni po obradach zademonstruje swój wznowiony monodram "…podszyty" na motywach "Ferdydurke" Gombrowicza. Uwaga, uwaga! Będzie to 1000. monodram zaprezentowany na WROSTJA.

  Drugi dzień (poniedziałek) wypełnią spektakle zagraniczne. Zobaczymy monodramy przygotowane przez artystów z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Mongolii, Rosji, Serbii, Szwecji i USA. Trzeci dzień (wtorek) będzie należał do wrocławskiej szkoły teatralnej, która jest współorganizatorem WROSTJA. Zobaczymy m.in. monodramy profesorów: Jolanty Góralczyk "Medea" i Anny Kramarczyk "Calinecz-ka" oraz etiudy monodramatyczne studentów.

  Więcej informacji na stronie: www.wrostja.art.pl. Bilety (10-50 zł) można kupić w Centrum Informacji Kulturalnej OKiS Rynek Ratusz 27 i kasach Wrocławskiego Teatru Lalek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama