Wyszkolą opiekunów dla starszych ludzi

  Wyszkolą opiekunów dla starszych ludzi

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kurs na opiekuna starszych osób organizuje właśnie Ochotniczy Hufiec Pracy w Jeleniej Górze.
  Jest skierowany do mieszkańców gminy Podgórzyn w wieku 17-25 lat. Potrwa od grudnia do marca.
  - Przeszkolimy ponad dwadzieścia osób - zapowiada Czesław Dudzik, dyrektor jeleniogórskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

  Nabór już się rozpoczął. Każdy, kto się zgłosi, nie będzie musiał płacić za kurs ani złotówki. OHP zdobył bowiem na ten cel ok. 50 tys. złotych z unijnych funduszy.

  O tym, że takich fachowców potrzeba, wie doskonale Grzegorz Łabun z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. - Opiekujemy się setką starszych osób - informuje Łabun.
  PKPS zatrudnia 11 pań do opieki, a z kolejną trzydziestką podpisuje umowy-zlecenia. Jednak wszyscy muszą mieć ukończone specjalistyczne kursy, które obejmują m.in. pierwszą pomoc.
  Tak będzie również w przypadku szkolenia prowadzonego przez OHP. - Uczestnicy dostaną na zakończenie europejskie certyfikaty, potwierdzające zdobycie nowych kwalifikacji - mówi dyrektor Czesław Dudzik.

  Takie kursy proponują też bezrobotnym Powiatowe Urzędy Pracy w regionie jeleniogórskim. W Domu Pomocy Społecznej Pogodna Jesień w Jeleniej Górze praktyczną część zaliczają właśnie cztery kobiety z Lwówka Śląskiego.
  - Współpracujemy z urzędami pracy w regionie - mówi Renata Chmielewska, kierownik jeleniogórskiego DPS-u. - W tym roku już po raz drugi panie nabywają u nas praktycznych umiejętności - dodaje.
  Kursy proponują też bezrobotnym Powiatowe Urzędy Pracy w regionie jeleniogórskim.
  W domu pomocy społecznej jest 88 pensjonariuszy. W kolejce na miejsce czeka 20 następnych.
  Nasze społeczeństwo się starzeje, o czym świadczą dane Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. W 2000 roku licz-ba osób powyżej 65. roku życia na Dolnym Śląsku przekroczyła 364 tys. Osiem lat później wzrosła do 388 tys. Natomiast zgodnie z prognozami wrocławskiego Urzędu Statystycznego w 2020 roku wyniesie prawie 555 tys. osób. A to oznacza, że pracy dla fachowych opiekunów nie zabraknie.

  Zdaniem Mirosława Fica, lekarza rodzinnego, przeszkolone osoby będą lepiej radziły sobie z opieką nad staruszkami. - Będą wiedziały na przykład, jak zareagować przy zadławieniu - wyjaśnia Fic.
  Zarobki opiekuna zależą od przepracowanych godzin i liczby podopiecznych. Miesięcznie wahają się od 1 tys. zł do ok. 1,6 tys. zł. Nie jest to dużo. Dlatego sporo osób decyduje się na pra-cę poza granicami kraju, np. w Niemczech czy Holandii. Tam przez miesiąc można zarobić około tysiąca euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 4 tys. zł. Niestety, najczęściej jest to praca nielegalna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama