Przeciwnicy odkrywki utworzyli komitet

  Przeciwnicy odkrywki utworzyli komitet

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zgodnie z zapowiedziami wczoraj powstał Społeczny Komitet Przeciwko Planom Budowy Odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego "Stop odkrywce".
  To reakcja na ujawnienie założeń rządowej polityki energetycznej, która przewiduje eksploatację od 2030 roku złóż węgla brunatnego między Legnicą a Lubinem.
  Założyciele komitetu zapowiadają konfrontację ze zwolennikami budowy kopalni i apelują o przyłączenie się do nich innych organizacji i ludzi nauki, przeciwnych wydobywaniu węgla brunatnego pod Legnicą.

  Komitet założyły samorządy gmin: Lubin (wiejska), Kunice, Ruja, Ścinawa, Miłkowice i Prochowice. Tam we wrześniu mieszkańcy w referendach sprzeciwili się budowie kopalni.
  - Wierzę, że możemy zastopować pomysł budowy kopalni - mówi Irena Rogowska, wójt gminy wiejskiej Lubin i jednocześnie przewodnicząca zarządu nowego komitetu.


  W skład zarządu weszli też: burmistrz Prochowic Halina Kołodziejska, wójt Rui Waldemar Kwaśny, wójt Kunic Zdzisław Teresa i burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer. Honorowym członkiem komitetu został poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Mikulicz.
  W posiedzeniu założycielskim wzięli też udział przedstawiciele grup inicjatywnych z Brodów i Gubina, które doprowadziły do zwycięskich referendów przeciwko kopalniom w swoich miejscowościach. W obu gminach, inaczej niż w regionie legnicko-lubińskim, samorządy chciały kopalń. Jednak mieszkańcy wszędzie powiedzieli "nie".
  Założyciele komitetu zapowiadają konfrontację ze zwolennikami budowy kopalni.
  - Szukamy tu pomocy, by ochronić nasze gminy przed dewastacją - mówi Dorota Prugar-Wasielewska z Gubina. - Jest tyle tańszych możliwości pozyskania energii, że ta najbardziej szkodliwa dla środowiska i ludzi jest nam niepotrzebna.
  Gminy już odczuwają skutki planów rządowych. Od 2010 roku ma obowiązywać strefa ochronna dla złóż, czyli będzie obowiązywał zakaz nowych inwestycji.
  - Od dawna już inwestorzy przestali się interesować naszymi terenami, właśnie w związku z zapowiedziami budowy kopalni - dodaje wójt Rogowska. - Myślę, że rząd powinien myśleć o nowoczesnym pozyskiwaniu energii, a nie opierać się na starych technologiach. Słońce nam nie wystawi faktury.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama