Praca przy tubkach

  Praca przy tubkach

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Amerykański koncern Colagate-Palmolive zatrudnia w Świdnicy już ponad 600 osób i wciąż szuka nowych pracowników.
  Problemów z tym mieć nie będzie, bo nieoficjalnie wiadomo, że to najlepiej płacący zakład w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Firma już dziś produkuje w Świdnicy 300 różnych rodzajów past. To jednak, jak zapewniają szefowie firmy, dopiero początek. Plany koncern ma bowiem ambitne. Za kilka lat chce zmonopolizować cały rynek europejski, a ma mu w tym pomóc fabryka w Świdnicy.

  - "Polak potrafi!" i widać to w tej fabryce gołym okiem- mówi Richard Mener, prezes dywizji Colgate Africa. Prezes Mener mieszkał w Świdnicy jako chłopiec, potem wyjechał do USA i w 1991 roku powrócił tu, by stworzyć polski oddział Colgate.
  Podkreśla, że zakład w Świdnicy odgrywa kluczową rolę w sieci dostawców Colgate i jest jednym ze strategicznych zakładów produkcyjnych firmy na świecie. Został zbudowany z wykorzystaniem najnowszych technologii, które pozwolą podnieść jego wydajność i osiągnąć najwyższą jakość pasty do zębów.

  Amerykanie na 22 hektarach gruntów przy ul. Kazimierza Wielkiego, na północ od świdnickiej dzielnicy Zawiszów, zainwestowali już ponad 160 mln zł.
  - Colgate-Palmolive to poważny koncern i marka, która pomogła w zachęceniu innych przedsiębiorców, by rozwój swoich firm związali ze Świdnicą - mówi Wojciech Murdzek, prezydent miasta. - Tłumaczyli, że skoro taki gigant nam zaufał, to nie mógł się mylić. Co więcej, współpraca z firmą pokazała, że przedstawiciele Colgate-Palmolive nie składają obietnic bez pokrycia, a po prostu realizują zamierzone plany. Mimo że deklarowane zatrudnienie miało wynieść 400 osób, to już dziś firma je przekracza.

  Dzięki takim inwestycjom świdnicka strefa zapełnia się błyskawicznie. W ciągu zaledwie trzech lat na ponad stu pięćdziesięciu hektarach, u kilkunastu pracodawców, prace znalazło już 1500 osób. Dzięki temu bezrobocie w tym blisko 70-tysięczym mieście spadło poniżej dwóch tysięcy osób.
  Tendencja spadkowa obserwowana jest od dłuższego czasu, ale w ostatnich miesiącach bezrobocie zmniejsza się nawet o 300 osób miesięcznie.

  Wartość inwestycji w świdnickiej podstrefie ekonomicznej przekroczyła 600 mln zł.
  A to nie koniec, bo kolejne firmy w najbliższych miesiącach albo planują uruchomienie zakładu (jak japoński koncern Nifco - otwarcie nastąpi 16 lipca), ale też zwiększają zatrudnienie i rozbudowują się (np. zakład szwedzkiego koncernu Electrolux).

  Obecnie pracuje tu 300 osób, a do końca roku liczba ta wzrośnie do 600. Obecnie poszukiwani są pracownicy na nową linię montażową, gdzie wytwarzane są bardzo nowoczesne modelek kuchenek, posiadające podwójny piekarnik. Urządzenia te przeznaczone są głównie na rynek angielski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama