W Jeleniej Górze powietrze znów będzie czyste

  W Jeleniej Górze powietrze znów będzie czyste

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wkrótce rozpocznie się likwidacja ciepłowni Zabobrze, która zanieczyszcza atmosferę i emituje szkodliwe substancje.
  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało właśnie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który przekaże na ten cel 7 mln zł. Cała inwestycja pochłonie 23 mln zł.
  - Ciepło produkować będzie tylko elektrociepłownia Miasto, która zostanie gruntownie zmodernizowana - zapewnia prezes Andrzej Latuszek.

  Na terenie ciepłowni Zabobrze powstanie kotłownia olejowa. Będzie to rezerwowe źródło ciepła, uruchamiane tylko w sytuacjach krytycznych, np. podczas wielkich mrozów. Budynek zostanie rozebrany, a teren pójdzie pod młotek.
  - Wreszcie te kominy przestaną szpecić krajobraz. Oby tylko rachunki za ciepło nie urosły - mówił nam Robert Kędruś, mieszkaniec Zabobrza.

  Wykonano już pierwsze projekty i ogłoszono pierwsze przetargi. Prace zakończą się jednak dopiero w 2011 roku. Wtedy mieszkańcy odczują efekty, jednak na niższe rachunki nie mają co liczyć.
  - Rachunki nie będą mniejsze, jednak nie powinny też być dużo wyższe - uspokaja Jacek Golonka, wiceprezes PEC.
  Im gorszym paliwem ludzie palą w piecach, tym w powietrzu jest więcej pyłów
  Inwestycja spowoduje dużą poprawę jakości powietrza, szczególnie w centrum i na terenie Zabobrza, dzielnicy-sypialni miasta.
  - To dobra informacja, gdyż ze względu na ukształtowanie powierzchni w Kotlinie Jeleniogórskiej utrudnione jest tzw. przewietrzanie - wyjaśnia Magda Ciechanowicz z delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Codzienne pomiary jakości powietrza prowadzi stacja w Cieplicach. Przekroczenia norm pojawiają się jedynie w przypadku stężenia pyłów. Jest to widoczne przede wszystkim zimą, kiedy ludzie zaczynają palić w piecach. I nierzadko palą, czym popadnie. Aby to zmienić, potrzebna jest zmiana systemu ogrzewania na ekologiczne. I to w tysiącach domów.
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PEC wydaje ....

   rsnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Gigantomanii ciąg dalszy. Inwestycje ponad miarę i potrzeby. Nie robi się najpotrzebniejszych, opłacalnych modernizacji, tylko wydaje się bez sensu pieniądze na wątpliwie przygotowane projekty....rozwiń całość

   Gigantomanii ciąg dalszy. Inwestycje ponad miarę i potrzeby. Nie robi się najpotrzebniejszych, opłacalnych modernizacji, tylko wydaje się bez sensu pieniądze na wątpliwie przygotowane projekty. Kogo stać na bydowanie źródła szczytowego, za kilka milionów złotych, aby ono pracowało kilkadziesiąt godzin w roku, albo wcale? Może najpierw uporządkować eksploatację tego co jest? www.rsniezyk.pl Może doświadczenia z olbrzymimi inwestycjami we Wrocławiu (obecnego Prezesa PEC) nie są najlepszym przykładem? Pozdrowienia i życzenia (dla mieszkańców Jeleniej Góry), aby nie musieli wracać lub wstawiać w mieszkaniach "kozy". Może ktoś zorientowany napisze coś więcej o samym projekcie? Np. jak jest moc ciepłowni szczytowej, ile będzie kosztować, jaki będzie czas zwrotu??? Epitety nie powinny zastępować merytorycznej dyskusji. Sam PR nie powinien być stosowany przez inzynierów. Odbiorcy zagłosują przez odłączenie się i paleniem opon (w swoich piecach).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Jeleniej Górze powietrze znów będzie czyste

   rsnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Witamy!

   Informujemy, że pojawił się nowy komentarz do tekstu: Jeleniogórski PEC modernizuje
   Możesz go zobaczyć pod adresem: http://www.cire.pl/item,43461,1.html


   Zespół CIRE.pl   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama