Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundżaki - szczekające jelenie

Radosław Ratajszczak
W Chinach mundżaki są zagrożone wyginięciem
W Chinach mundżaki są zagrożone wyginięciem Paweł Relikowski
Mundżaki to jedne z najmniejszych jeleniowatych na świecie. W naturze żyją w Azji, na nizinnych terenach Chin.

Jednak z roku na rok mundżaków w naturalnym środowisku ubywa. Miejsca, w których czują się najlepiej - zielone i dzikie tereny, są coraz częściej zamieniane przez Chińczyków w plantacje ryżu.

To dlatego mundżak jest zwierzęciem, któremu w jego naturalnych warunkach grozi wyginięcie. Paradoksalnie - dużo więcej mundżaków mieszka na Wyspach Brytyjskich, tysiące kilometrów od naturalnego środowiska niż w Azji. Zwierzęta zostały tam przywiezione w latach trzydziestych ubiegłego wieku i doskonale przystosowały się do angielskiego klimatu. W tej chwili na Wyspach Brytyjskich żyje ok. 70 tys. mundżaków. Jest ich obecnie dużo więcej niż jeleni, dla których angielskie lasy są w końcu naturalnym środowiskiem.

Samce mundżaków ważą ok. 6-7 kg, samice są nieco mniejsze. Osobniki męskie mają niewielkie poroża, sięgające zaledwie 10 cm. Jednak bardzo rzadko używają go w walkach. By ugodzić przeciwnika, wolą się posłużyć niezwykle ostrymi kłami, które wyrastają z górnej szczęki. Mundżaki mają też charakterystyczne gruczoły zapachowe, za pomocą których znakują swoje terytorium.
Mundżaki są gładkie, brązowe, ale młode rodzą się nakrapiane - z wyglądu przypominają jelonka Bambi ze słynnej bajki Disneya. Cętki znikają dopiero po kilku miesiącach.

Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode - bliźniaki zdarzają się niezwykle rzadko.
Przez pierwsze dwa tygodnie życia małe mundżaki są całkowicie zależne od matki - ukryte w trawie cierpliwie czekają na to, aż je nakarmi. Nie mają wtedy jeszcze zapachu, więc pozostawione bez rodzicielskiej opieki, gdy troskliwa mama idzie poszukać im jedzenia, nie narażają się na ataki drapieżników.

Samica opiekuje się małymi mundżakami aż do osiągnięcia przez nie samodzielności.
Zwierzęta te wydają z siebie bardzo charakterystyczne dźwięki, które przypominają odgłosy wydawane przez psy. To dlatego Anglicy nazywają te zwierzęta "szczekającymi jeleniami".
W przeciwieństwie do innych jeleniowatych mundżaki nie są wegetarianami na ścisłej diecie.
Wprawdzie jedzą trawy i liście, ale ich zdolności łowieckie mogą zaimponować niejednemu drapieżnikowi.

Mundżaki, jako nieliczne zwierzęta kopytne, z apetytem zjadają jaja ptaków, żaby, jaszczurki i niewielkie gryzonie. A co sprytniejsze osobniki, mimo niepozornego wyglądu, potrafią sobie na obiad upolować nawet wróbla.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym zwiedzający mogą oglądać dwie pary mundżaków.
Ale to na razie. Już niedługo tym niewielkim jeleniowatym dojdą sąsiedzi, z którymi będą dzielić wspólny wybieg - pandy małe, które na wolności także występują w Chinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska