Ważne
  Niepełnosprawny też turystą

  Niepełnosprawny też turystą

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Unia Europejska sfinansuje projekt aktywizacji turystycznej niepełnosprawnych
  Z Ireneuszem Cierpiszem zastępcą dyrektora Biura Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, rozmawia Małgorzata Matuszewska

  DOT organizuje "Kurs teleinformatora turystycznego z certyfikatem pracownika call center IT dla osób niepełnosprawnych". Skąd taki pomysł?

  Mamy kontakty z różnymi środowiskami, także z organizacjami osób niepełnosprawnych. Ten kurs jest skierowany do osób, które chcą się rozwijać, zdobyć nowy zawód, a mogą pracować tylko tam, gdzie mieszkają.


  Polski niepełnosprawny jest często przykuty do domu. Będzie informował turystów o czymś, co sam zna tylko z opowiadań?

  Nie! Wydaliśmy katalog "Dolny Śląsk bez barier", niepełnosprawni turyści znajdą w nim informacje o turystycznych atrakcjach dostępnych niepełnosprawnym zwiedzającym. Prawie dwuletnie szkolenia będą prowadzone przez internet (stosujemy specjalnie do tego celu stworzoną platformę e-learningową), zorganizujemy też wyjazdy terenowe i integracyjne, żeby przyszli konsultanci mogli zobaczyć, jak to się odbywa w rzeczywistych warunkach.

  Będą musieli zainwestować we własny sprzęt i internet?

  Nie. Wyposażymy ich w sprzęt komputerowy (laptopy, słuchawki z mikrofonem i dostęp do szerokopasmowego internetu). Będą mieli także zajęcia z trenerem rozwoju osobistego, a także comiesięczne stypendia za uczestnictwo w kursie i trzymiesięczne płatne staże zawodowe.

  Niepełnosprawny jest cennym pracownikiem dla turystycznych organizacji?

  Oczywiście, że tak. Chcemy tak rozwinąć informację turystyczną, żeby nie była czynna np. w godz. 9-16, ale całodobowo. Niepełnosprawni mogą także zbierać, magazynować i aktualizować wszystkie potrzebne informacje. Osoba niepełnosprawna wie lepiej, co jest potrzebne niepełnosprawnemu turyście i będzie umiała mu doradzić.

  Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w szkoleniu?

  Trzeba mieć zaświadczenie o niepełnosprawności, mieszkać i być zameldowanym na Dolnym Śląsku i nigdzie nie pracować. Szkolenia będą trwały od stycznia przyszłego roku do kwietnia 2011 roku, więc uczestnicy muszą być dyspozycyjni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo