Ważne słowa Mazowieckiego na mszy w Krzyżowej

  Ważne słowa Mazowieckiego na mszy w Krzyżowej

  Marek Twaróg

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jest często tak, że pewne kwestie czuje się podskórnie, ale brakuje słów, brakuje odpowiedniej chwili, brakuje odpowiednich ludzi, by przekonanie to ubrać w celne sformułowania.
  Potrzeba dopiero wielkiego umysłu lub wielkiego wydarzenia, żeby padły słowa, które mogą być syntezą myśli wielu osób i które na długo mogą wyznaczać kierunek debaty. W tworzonych na gorąco analizach wczorajszego przemówienia Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej koncentrowano się na wątkach polsko-niemieckich, a mniejszą uwagę skupiono na fragmencie, kiedy były premier mówił o mszy świętej jako najlepszej oprawie do spotkania z Kohlem sprzed 20 laty.

  Tymczasem Mazowiecki pięknie dowodził, że takie spotkanie mogło odbyć się bez mszy (też pewnie uścisnęliby sobie dłoń i ustalili to samo), ale właśnie msza pozwoliła na odpowiednie zaakcentowanie roli pojednania w losach współczesnej Europy.
  I - mówił dalej - właśnie msza pokazała, jaką rolę chrześcijaństwo ma i powinno mieć do odegrania w zjednoczonej Europie i jak ważna jest zdrowa obecność Kościoła (niewykorzystywana politycznie) w debacie publicznej.

  Dziś, kiedy dyskutuje się nad wieszaniem krzyży w europejskich szkołach, kiedy wątek chrześcijański pomijany jest w historii kontynentu i kiedy za ujawnienie swoich przekonań grozi w instytucjach unijnych coś na kształt ostracyzmu (sprawa Rocco Buttiglione), te mocne słowa Mazowieckiego brzmiały tym dosadniej. Dobrze, że nasz premier miał odwagę to powiedzieć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama