Ważne
  W Świdnicy powstaje Miejsce Pamięci Narodowej

  W Świdnicy powstaje Miejsce Pamięci Narodowej

  SIYA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kamienne pomniki wmurowane zostaną na cmentarzu komunalnym przy ul. Bobrzańskiej.
  Akt erekcyjny pod budowę pomnika został wmurowany 11 listopada.
  - To nasza odpowiedź na prośbę środowisk kombatanckich i księdza infułata Kazimierza Jandziszaka, którzy zabiegali o miejsce oddawania hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o ojczyznę - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Jak wyjaśniają w urzędzie miejskim, w świdnickim Miejscu Pamięci Narodowej będzie można oddawać hołd ofiarom zniewolenia Polski i walk o odzyskanie niepodległości.
  - To miejsce oddania czci Polakom, którzy zginęli w różnych okresach historycznych - mówi Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

  Stanie tam w sumie osiem obelisków. Dwa centralne już ustawiono - na jednym z nich znajdzie się cytat z Adama Mickiewicza. Sześć kolejnych będzie upamiętniało ofiary zaborów, okupacji niemieckiej i sowieckiej, tych, którzy zginęli na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej.

  Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, tłumaczy, że w przyszłości elementem Miejsca Pamięci będą również dodatkowe, multimedialne tablice. Pozwolą one prowadzić tutaj lekcje historii i języka polskiego - opowieści o martyrologii Polaków walczących o niepodległość, opowieści o poetach.
  - Mam nadzieję, że świdniccy pedagodzy wraz z młodzieżą szkolną będą korzystać z tego miejsca - dodaje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Kolejne kamienie tworzące Miejsce Pamięci będą ustawiane przy okazji rocznic wspomnianych wydarzeń. Cały kompleks będzie gotowy na przyszłoroczne Święto Niepodległości - 11 listopada. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki pomocy sponsorów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może pomnik mieszkańców Świdnicy?

   IkAr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 99 / 71

   Po co mieszać Polaków poległych w Powstaniach? Jak byśmy, my POLACY, zareagowali na pomnik postawiony we Lwowie, ku czci Ukraińców ,ktorzy zginęli np. w Akcji Wisła? Troche realnego chłodu .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo