Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium spotkań w Krzyżowej

Monika Szymańska
Obrady podczas Forum w Krzyżowej w 2008 roku
Obrady podczas Forum w Krzyżowej w 2008 roku Dariusz Gdesz
W tym roku Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze odbędzie się w Krzyżowej już po raz jedenasty.

Idea corocznych spotkań zrodziła się na przełomie XX i XXI wieku, porozumienie dotyczące powstania Forum sygnowali 7 maja 1999 roku jego pomysłodawcy: prof. Jan Waszkiewicz, pierwszy marszałek województwa dolnośląskiego, oraz Janisław Muszyński, pierwszy niekomunistyczny wojewoda wrocławski, a także przedsiębiorca i animator organizacji biznesu na Dolnym Śląsku.

Misją Forum od samego początku było inicjowanie i podtrzymywanie dialogu w różnych kręgach środowisk Dolnego Śląska na najbardziej istotne tematy dla rozwoju regionu, zwłaszcza dotyczące gospodarki, społeczeństwa i polityki. Ma to służyć między innymi kształtowaniu długoterminowej strategii rozwoju województwa.

Charakterystyczną cechą spotkań w Krzyżowej są zasady debatowania. Spotkania toczą się bowiem zarówno na sesjach plenarnych, jak i w grupach roboczych.

To, co wyróżnia Forum, to również całkowita niezależność, dzięki temu możliwa jest debata na tematy istotne, ale budzące kontrowersje i nieznajdujące się w danym momencie w centrum zainteresowania władz i opinii publicznej. Nieuleganie intelektualnym modom, a kreowanie nowych kierunków w debacie publicznej było głównym przesłaniem Forum Krzyżowej.

Dotychczas swoje kraje reprezentowali tam ambasadorowie, konsulowie i przedstawiciele biznesu z Irlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Królestwa Niderlandów, Ukrainy oraz Bułgarii.

Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze jest całkowicie samofinansującym się przedsięwzięciem prywatnym. Działa na zasadach zbliżonych do słynnego Forum w Davos. Każdej edycji spotkań w Krzyżowej przyświeca inne motto.
- 7 maja 1999 - sygnowano porozumienie o powołaniu Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego.

- 1999 I edycja DFPIG - "Strategia rozwoju Dolnego Śląska" - pod wieloma względami najważniejsze i najciekawsze ze spotkań w Krzyżowej. Wtedy powołano do życia Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy. Pomimo że Polska nie była wtedy jeszcze członkiem Unii Europejskiej, to potrzeba integracji z nią towarzyszyła wszystkim uczestnikom Forum. W debatach problemowych powrócono także do współpracy nauki i biznesu, a także budowania innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Dyskutowano także na temat instrumentów finansowych na rzecz rozwoju Dolnego Śląska: strefach ekonomicznych, regionalnych transzach kredytowych, wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw.

- 2000 II edycja DFPIG "Bezrobocie i rynek pracy na Dolnym Śląsku" - druga edycja poświęcona była głównie bezrobociu w naszym regionie, dyskutowano również na temat konieczności ściślejszej integracji szkolnictwa i rynku pracy.
Zwrócono też uwagę na upowszechnianie kształcenia ustawicznego, które miało być jednym z filarów systemu, w którym wiedza jest fundamentem gospodarki.

- 2001 III edycja DFPIG "Wiedza - instrument kształtowania przyszłości regionu" - trzecia edycja skończyła się postulatem jej uczestników o przyspieszenie decyzji budowy społeczeństwa opartego na wiedzy i umiejętnościach. W trakcie forum nagrodzono również dwunastu laureatów Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych.

- 2002 IV edycja DFPIG "Europejska przyszłość Dolnego Śląska" - jedno z najciekawszych spotkań w Krzyżowej. Przeszło sześciuset uczestników debatowało nad zagad- nieniami związanymi z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej. Wnioskowano między innymi o przyspieszenie budowy autostrady A4 i rozbudowę infrastruktury kolejowej. Patronem honorowym była Danuta Hübner.
- 2003 V edycja DFPIG "Jak zmniejszyć dystans dzielący Dolny Śląsk od Unii Europejskiej" - ta edycja była niejako kontynuacją poprzedniej. Wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników, bo aż siedemset osób zastanawiało się nad poluzowaniem więzów hamujących aktywność gospodarczą. Innymi ważnymi punktami Forum była dyskusja na temat samozatrudnienia, promocji turystyki i Programu Odra 2006.

- 2004 VI edycja DFPIG "Kapitał społeczny Dolnego Śląska" - spotkanie upłynęło pod znakiem silniejszego zaakcentowania konieczności współpracy międzynarodowej. Dużo miejsca poświęcono również stanowi regionalnych połączeń kolejowych i niedostatecznego połączenia Wrocławia i Dolnego Śląska z Warszawą. W 2004 roku organizatorzy Forum zostali wyróżnieni Kluczem Sukcesu. Patronami honorowymi byli prof. Leszek Balcerowicz i prof. Leon Kieres.

- 2005 VII edycja DFPIG "Dolny Śląsk obszarem wolności" - dyskutowano między innymi o stanie relacji między urzędami skarbowymi a przedsiębiorcami. Zgodnie ustalono działania dążące do ich poprawy. Inną kwestią było skomplikowane ustawodawstwo podatkowe wymieniane jak jedna z barier rozwoju gospodarczego.

- 2006 VIII edycja DFPIG "Dolny Śląsk 2020 - dobre miejsce do życia" - w głównej mierze dyskutowano na temat Europejskiego Instytutu Technologicznego i wystawy Expo, o które to projekty starał się Wrocław. Podpisano także porozumienie na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Zwrócono także uwagę na to, co można zrobić, aby rozwój Dolnego Śląska nie był jedynie udziałem Wrocławia.

- 2007 VIII edycja DFPIG "Kreatywny Dolny Śląsk ku kreatywnej Europie" - w Krzyżowej ponownie zebrało się prawie siedemset osób wraz z ówczesnym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, aby debatować nad znaczeniem kreatywności w zglobalizowanym świecie. Jedną z najważniejszych inicjatyw tego Forum było zawiązanie Think Tank Dolny Śląsk 2050, w którym uczestniczą główni kreatorzy przyszłości regionu.
Dyskutowano również o ekologii i demografii na Dolnym Śląsku. Po raz pierwszy wręczono Dolnośląskie Nagrody Gospodarcze.

- 2008 VIII edycja DFPIG "Dolny Śląsk w perspektywie zmian pokoleniowych" - jubileuszowe dziesiąte Forum poświęcono przyszłości Polski i regionu w długiej perspektywie.
Jednym z ważniejszych elementów Forum w Krzyżowej była debata pod hasłem "Quo vadis Polonia", dotycząca przyszłości kraju w ciągu najbliższych 50 lat. Wiele uwagi poświęcono także związkom szkolnictwa wyższego z biznesem.
Takie związki bowiem decydują o tym, czy dany region stanie się innowacyjny i będzie mógł przyciągać obcy kapitał.
Ludzie z pomysłem
Z Janisławem Muszyńskim, jednym z pomysłodawców Forum w Krzyżowej, rozmawia Monika Szymańska.

Pojawiają się opinie, że Forum potrzebuje nowego impulsu, bo staje się hermetycznym klubem dyskusyjnym, że należałoby wziąć przykład z Forum w Krynicy? Zgodzi się Pan z tą opinią?

Zawsze znajdą się jacyś oponenci. Mogę z pełną świadomością powiedzieć, że przez tę dekadę, kiedy odbywały się spotkania w ramach Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego, osiągnęliśmy naprawdę wiele, a Forum zajmuje dziś bardzo ważne miejsce na samorządowo-biznesowej mapie Dolnego Śląska. Co do zarzutów o hermetyczność, to przecież formuła spotkań jest otwarta i przyjechać może tu każdy, kto ma coś ciekawego do powiedzenia. Na takich ludzi czekamy. Oczywiście, jest pewna grupa osób, która pojawia się tam jedynie z tego względu, że wypada i nie angażuje się w debaty w grupach problemowych, ale takie przypadki zdarzają się przecież wszędzie. My chcemy być centrum myślenia, kuźnią pomysłów, gdzie rodzą się nowe idee.

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Polsko-Niemiecka Nagroda Gospodarcza, czy są plany jej kontynuacji w przyszłych edycjach?

Bardzo byśmy tego chcieli. W tym roku okaże się, czy pomysł z taką właśnie nagrodą chwycił i wtedy zobaczymy. To przecież dopiero początek, jeżeli nagroda miałaby być kontynuowana, będziemy musieli pozyskać partnerów, jak wiadomo im dalej, tym bardziej skomplikowane i wymagające procedury, należałoby powołać specjalną platformę polsko-niemiecką, która pracowałaby nad przyznaniem nagrody. Myślę jednak, że już został poczyniony bardzo ważny krok i Forum nabiera nowego wymiaru, międzynarodowego. Po stronie biznesowej tegorocznego spotkania pojawi się naprawdę duża reprezentacja niemiecka. W tym roku zaprosiliśmy Niemców, w przyszłym, chcemy do Krzyżowej sprowadzić Czechów.

W trakcie tegorocznego Forum zostanie ogłoszony Manifest Europejski, skąd taki pomysł?

To wyraz odpowiedzialności obywatelskiej za wolność, którą odzyskaliśmy dwadzieścia lat temu. Przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej, zapoczątkowane przez Solidarność, spowodowały upadek wielkiego światowego mocarstwa. Dziś Europa jest wolna, nie ma już w niej systemu totalitarnego, ale jest globalizacja, a na świecie wyłonił się porządek wielobiegunowy. Agresywnie rozwijają się państwa azjatyckie, Indie, Chiny. Europa wydaje się być małym obszarem w stosunku do nich. Dlatego teraz jest chyba najlepszy czas, aby zadać sobie pytanie: Quo vadis Europo? Coraz częściej odchodzimy bowiem od podstawowych wartości i fundamentów intelektualnych. To bardzo niepokojące, bo są to priorytety, o których trzeba pamiętać, jeżeli nie chcemy jako Europejczycy zostać zepchnięci na boczny tor przez rynek azjatycki. Przecież to właśnie w cywilizacji zachodniej tkwi potencjał innowacyjności, o czym musimy sobie przypomnieć i co zawsze było naszą mocną stroną. Europa musi się ocknąć. Mam nadzieję, że nasz manifest odbije się głośnym echem również w innych państwach i zostanie zauważony.
Nam samym w Polsce potrzeba również wielu zmian, żeby się wzmocnić. Proszę zobaczyć, budujemy państwo prawa, które jest równocześnie państwem procedur i paragrafów, nie do przejścia dla zwykłego obywatela. To zabija przedsiębiorczość i chęć podejmowania ryzyka gospodarczego. Trzeba zmiany myślenia i przełamania barier, żeby odnieść sukces.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska