Zgorzelec wypowiada wojnę wandalom

  Zgorzelec wypowiada wojnę wandalom

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Zgorzelcu policja wydała bezwzględną wojnę smakoszom tanich trunków, degustującym je w pobliżu sklepów. Na celowniku znaleźli się też ludzie hałasujący podczas powrotów z dyskoteki, chuligani niszczący przystanki autobusowe i inni wandale.
  Kiedyś mogli oni liczyć na tzw. policyjne pouczenie. Teraz mundurowi od razu wypisują co najmniej stuzłotowy mandat albo sporządzają wniosek do sądu grodzkiego.
  - Surowe podejście do takich wykroczeń jest skuteczniejsze niż rozmowy dyscyplinujące - twierdzi Daniel Gotthardt, zastępca komendanta zgorzeleckiej policji. - Analizując to zjawisko, doszliśmy do przekonania, że wobec pewnych osób stosowanie pouczeń nie ma sensu, bo one nic sobie z tego nie robią. Kiedy dostają mandat czy wniosek do sądu grodzkiego, efekt wychowawczy jest dużo lepszy - zapewnia.

  Statystyki pokazują, że ten sposób traktowania zaczyna już przynosić efekty. W ostatnich miesiącach odnotowano ich o ponad 400 mniej niż rok wcześniej.
  Mieszkańcy domów, w których mieszczą sie nocne sklepy z alkoholem, zauważają poprawę.
  - Wcześniej nie było dnia, żeby pod sklepem nie spotykało się szemrane towarzystwo. Ciągłe przekleństwa, krzyki. Parę razy nawet się pobili - opowiada Katarzyna Wolna, mieszkanka domu przy ul. Daszyńskiego. - Teraz jest lepiej. Kiedy coś się dzieje, od razu przyjeżdża policja i robi się spokój - cieszy się lokatorka.
  Nareszcie pod sklepami nie spotyka się alkoholowe towarzystwo
  Do picia alkoholu i zakłócania porządku w Zgorzelcu często dochodzi także przy ul. Bohaterów Getta, na parkowych ławkach przy ogólniaku, w amfiteatrze miejskim, przy pawilonach na ul. Poniatowskiego i nieco dalej, w parku Paderewskiego.
  - Przez park to aż się czasem boję chodzić, tylu tam pijaków - tłumaczy nam Rozalia Mazurek. Dlatego cieszy ją zdecydowana postawa stróżów prawa. - Widać, że chuligani mają świadomość nieuniknionej kary - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama