Wałbrzyska Victoria zbuduje nową baterię koksowniczą

  Wałbrzyska Victoria zbuduje nową baterię koksowniczą

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kryzys przestał gnębić koksownię w Wałbrzychu. Zakład znów może inwestować miliony złotych.
  Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria zaczęły wychodzić z kryzysu ekonomicznego, który dotknął koksownię na przełomie października i listopada 2008 roku. Przez blisko rok zdolności produkcyjne zakładu były ograniczone do zaledwie 60 proc. Od kilkunastu tygodni zapotrzebowanie światowych rynków na koks odlewniczy ponownie zaczęło wzrastać.

  Dzięki temu Victoria zwiększyła zdolności produkcyjne do 94 proc. To z kolei pozwoliło na ponowną realizację zastopowanych przez kryzys inwestycji.
  - Uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Skarbu Państwa na wszczęcie procedury dotyczącej budowy nowej baterii koksowniczej z 35 komorami - wyjaśnia Stanisław Stępak, dyrektor produkcji WZK Victoria. - Będzie to szósta bateria w naszym zakładzie. Jej zdolności produkcyjne w ciągu roku będą wynosiły 100 tys. ton koksu.

  Koszt inwestycji oszacowano na około 350 mln zł. Na razie zakład uzyskał od prezydenta Wałbrzycha decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy i wystąpił do urzędu miejskiego o wydanie warunków zabudowy. Kierownictwo koksowni szacuje, że sprawy formalne powinny być uregulowane do połowy 2010 roku. Natomiast sama budowa nowej baterii koksowniczej potrwa około 1,5 roku.
  - Nie przewidujemy, by nowa inwestycja przyczyniła się do dużego wzrostu zatrudnienia w zakładzie. Bateria będzie zautomatyzowana - tłumaczy Stanisław Stępak. - Najważniejsze jest jednak to, że dzięki inwestycji nie będzie redukcji etatów i pozostaniemy jednym z największych pracodawców w regionie.

  Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria zatrudniają dziś prawie 500 osób. Blisko 300 kolejnych pracuje natomiast w trzech spółkach-córkach zakładu. Koksownia jest nie tylko jednym z największych pracodawców w regionie wałbrzyskim, ale również jednym z najlepiej płacących swoim pracownikom. Średnie wynagrodzenie w 2008 roku wynosiło tam 4 800 zł brutto.
  Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria zatrudniają dziś prawie 500 osób
  Oprócz planowanej budowy baterii, w koksowni trwa właśnie modernizacja instalacji produktów węglopochodnych. Jej koszt to 200 mln zł. Inwestycja ma być zakończona w połowie 2012 roku.
  - Budowany jest między innymi układ oczyszczania gazu koksowniczego z amoniaku i siarkowodoru - wyjaśnia nam Wioletta Polak-Bodziony, rzeczniczka prasowa WZK Victoria. - Będą one w sposób ekologiczny i ekonomiczny utylizowane. Bez wątpienia wpłynie to pozytywnie na ochronę środowiska i oszczędności.

  Głównym produktem Victorii jest koks odlewniczy. Około 70 proc. całej produkcji zakładu trafia na eksport. Głównie na rynki: Francji, Włoch, Czech i Meksyku. Pozostałe 30 proc. wytworzonego koksu trafia do odbiorców w kraju, przede wszystkim do producentów wełny mineralnej. Oprócz tego Victoria sprzedaje: smołę, benzol i gaz koksowniczy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama