Kościół Łaski w Jeleniej Górze pięknieje w oczach

  Kościół Łaski w Jeleniej Górze pięknieje w oczach

  ALKA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W kościele garnizonowym trwa renowacja cennych epitafiów, wmurowanych w zewnętrzne ściany świątyni.
  Wróciła już z konserwacji tablica upamiętniająca tragiczną śmierć rażonego piorunem na kazalnicy pastora Gottloba Adolpha. Oczyszczono także sąsiednie, XVIII-wieczne epitafia.

  Odnowienia doczekają się wkrótce barokowe grobowce, znajdujące się w przykościelnym parku. Zespół 18 kaplic porównywany jest do podobnych zabytków we Włoszech i Hiszpanii. Są w fatalnym stanie. Zmurszałe, z uszkodzonymi płytami i rozbitymi rzeźbami, straszą turystów, zamiast być ozdobą.

  W jeleniogórskich kaplicach złożono szczątki bogatych, zasłużonych dla grodu mieszczan. 90 tysięcy złotych na odnowienie tych zabytków przekazał Sejmik Województwa Dolnośląskiego. To wystarczyło jedynie na ich podstawowe zabezpieczenie. Na remont całości potrzeba ok. 200 tysięcy złotych. Część z tych funduszy ma pochodzić z Unii Europejskiej.

  Kościół garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzi w tym roku jubileusz 300-lecia istnienia. Z tej okazji zabytkowe kaplice oraz świątynia zostaną nie tylko odnowione, ale także podświetlone. Punktowe reflektory zwrócą uwagę na barokowe detale kaplic. W przyszłości w przykościelnym parku mają odbywać się różne kulturalne imprezy. Do tej pory wykorzystywany był do tego jedynie kościół.

  Jeleniogórzanie są już przyzwyczajeni do koncertów w kościele garnizonowym, bowiem latem odbywa się tu festiwal Silesia Sonans. Koncertują także grupy jazzowe oraz znani artyści. Z okazji 300-lecia niedawno odbył się koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama