Legnica: Czytali przyszłość z... gęsich kości

  Legnica: Czytali przyszłość z... gęsich kości

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Po raz pierwszy w Osiedlowym Klubie Kultury, działającym przy legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zorganizowano dziś imprezę związana z dniem św. Marcina oraz dawnymi wierzeniami.
  Na pomysł, by przypomnieć mieszkańcom miasta tę tradycję wpadła Elżbieta Chucholska, pracownica Klubu. A bohaterką spotkania jest pieczona gęś.

  - Lud chciał, by święty Marcin został biskupem, ale on nie bardzo się do tego garnął i schował się wśród gęsi - wyjaśnia pochodzenie tradycji Elżbieta Chucholska. - Kiedy jednak został biskupem, kazał upiec gęsi, by podzielić się z ubogimi.

  Tak samo jak kiedyś, obchody dnia św. Marcina związane są z przepowiedniami. Jedną z nich dzisiejsze niebo potwierdza już od samego rana: "Jeśli Marcin z chmurami, to niestateczna zima przed nami".

  Inna wymaga baczniejszej obserwacji, a głosi ona: "Na świętego Marcina najlepsza gęsina. Patrz na piersi, patrz na kości, jaka zima nam zagości".
  - Jeśli kość piersi jest biała, to zima będzie śnieżna, a jeśli sina to zima będzie deszczowa - pani Elżbieta tłumaczy przepowiednię. - A jak kość jest taka pół na pół, to wiadomo że i taka zima nas czeka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama