18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani Dolnoślązacy: Polska to dla mnie...

RED
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia Tomasz Hołod
"Mieszkam w Polsce", "Jestem Polakiem", "Kocham Polskę". Ale czym jest dla nas Polska? Ha. I tu nie ma jednej odpowiedzi, bo dla każdego to coś innego: emocje, rodzina, przyjaciele, tradycja poprzednich pokoleń, powód do dumy...

Maciej Masztalski, założyciel i szef wrocławskiej Grupy Artystycznej Ad Spectatores
Polska to dla mnie przede wszystkim góry, które kocham, i nie mniej bliskie mojemu sercu Morze Bałtyckie z chłodnym wiatrem i zawsze świeżą flądrą. Polska to dla mnie zima z prawdziwym śniegiem, złota jesień i upalne dolnośląskie lato. Polska to dla mnie moi bliscy współpracownicy, przyjaciele i moja rodzina. Za każdym razem, kiedy stąd wyjeżdżam, moja tęsknota staje się nie do zniesienia.

Rafał Dutkiewicz, od prawie ośmiu lat prezydent Wrocławia
Polska to dla mnie emocje i konkrety. Emocje to radość. Jestem Polakiem bez mojej zasługi, ale wdzięczny jestem za to, co dostałem - czyli za język polski, w którym jest wszystko, co przeżyli moi przodkowie: sąsiedztwa, spory, nasz klimat, wynikające z niego jedzenie.
Za polski charakter - zimowe prze-trwanie, wiosenną żywiołowość, ziemniaczaną treściwość, melodię mazurków.
Być może ktoś powie, że inni dostali od swoich ojczyzn coś atrakcyjniejszego, ale tylko "polskie" jest moje i tym się cieszę.
A konkrety? To obowiązki. Wiele razy Polacy walczyli o wolność. Krwawo i pokojowo, i uważam, że moim obowiązkiem jest rozwijać to, co wywalczyli.
Chciałbym, aby po jakimś zagranicznym spotkaniu ktoś zechciał o mnie powiedzieć: to porządny facet, ten Polak.

Roberto Skolmowski, reżyser i dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek
Polska to dla mnie codzienne pytanie: co jeszcze dla niej mogę zrobić. To wszystko, co mam, wszystko, co kocham: żona, dzieci, teatr, codzienne pasje. To marzenie, by wróciły z wygnania słowa takie, jak naród, patriotyzm, obowiązek, by przestały być używane dla nikczemnych celów. Polska to dla mnie twarz drugiego człowieka. Jest jego, jest moja, nie "nasza", "wasza", "ich" - moja. Polska to "real" - nie sen, choćby najpiękniejszy. Niech śpiące się obudzi.

Ryszard Tarasiewicz, trener piłkarskiego Śląska
Polska to dla mnie kraj, w którym żyję. Po prostu ojczyzna. Nie ma się co silić na górnolotne określenia, bo słowo ojczyzna mówi wszystko. Nic nie trzeba dodawać, bo w tym określeniu jest zawarte wszystko.
Tutaj się przecież urodziłem, wychowałem, żyję i zapewne umrę. A jeśli przyjdzie taka chwila, choć mam nadzieję, że nigdy nie nadejdzie, to oddam życie za Polskę.
Tak to czuję, rozumiem i widzę. To jest dla mnie Polska.

Jacek Protasiewicz, europoseł PO
Polska to dla mnie powód do dumy. Z europejskiej perspektywy widać, jak silne jest polskie społeczeństwo, które mimo komunistycznych i hitlerowskich zbrodni na elitach i całym narodzie, mimo powojennej emigracji i kryzysów politycznych, dało światu duchowego przywódcę Jana Pawła II i wielki ruch Solidarności, który zapoczątkował upadek reżimu komunistycznego. Nie ma drugiego narodu na Starym Kontynencie, który w tak krótkim czasie, mimo tak licznych przeciwności, tak bardzo wpłynąłby na dzieje Europy.
Marek Łapiński, marszałek Dolnego Śląska
Polska to dla mnie... tradycja moich dziadków, mój dom, moi najbliżsi, moi przyjaciele, moja codzienna praca i przyszłość moich dzieci - jednym słowem, "wszystko to, co mam".
Dlatego, powtórzę za Grzegorzem Ciechowskim, "nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią, nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie, nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że... że nie ma dla mnie innych miejsc".

Jacek Książek, komendant Hufca ZHP w Legnicy
Polska to przede wszystkim ojczyzna, kraj, w którym dobrze się czuję. Myślę, że większość z tych, którzy wyjeżdżają z kraju, sądzą, iż dla nich Polska to zło konieczne. Wystarczy jednak robić jak najwięcej dla własnej ojczyzny, poświęcać jej siły i umiejętności, by znowu do serc Polaków wróciła miłość do ojczyzny. Jeśli chcemy, by nasz kraj liczył się w świecie, to nasza praca dla ojczyzny też powinna być wielka. To widać wyraźnie w Legnicy, która zmienia się z każdym rokiem na lepsze.

Włodzimierz Ciołek, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej
Polska to dla mnie mój ukochany kraj, który jest moim domem. Zawsze tak uważałem i zawsze tu wracałem. Podczas licznych wojaży po całym świecie nigdy nie przyszło mi do głowy, że mógłbym żyć gdzie indziej. Grałem przecież w piłkę nie tylko w Polsce, ale także w klubie FC Grenchen w Szwajcarii. To było przed 1990 rokiem, a więc w latach, kiedy w naszym kraju nie żyło się łatwo, a jednak, będąc tam, cały czas wiedziałem, że wrócę.

Dariusz Miliński, jeleniogórski artysta malarz
Polska to dla mnie kraina szczęśliwości. Ludzie, którzy mają energię, przestrzeń i chcą tworzyć, z pewnością w Polsce mogą to robić. Ale nie ma nic za darmo. Trzeba też dać coś w zamian od siebie. Szkoda, że w naszym kraju patriotyzm, honor i umiłowanie ojczyzny nie są tak cenione, jak dawniej. Mam nadzieję, że 11 Listopada będzie okazją do przypominania o tych wartościach, że będziemy świętować odzyskanie niepodległości radośnie, bez sztampy i akademii ku czci.

Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski
Polska to dla mnie moja rodzina, przyjaciele, znajomi. Sportowcy w biało-czerwonych strojach, nawet wtedy, gdy przegrywają. Zawsze towarzyszy mi silne wzruszenie, gdy widzę naszych - Polaków - na podium i kiedy słucham hymnu narodowego.
Tu pracuję, spełniam swoje marzenia, wychowuję dzieci. Ludzie wyjeżdżają za granicę, bo szukają wrażeń, pieniędzy czy może ładnej pogody. Ja po każdej podróży zagranicznej wracam do domu stęskniony, za każdym razem zdając sobie sprawę, że to właśnie tutaj jest moje miejsce na ziemi.
Moja ojczyzna jest jak dom rodzinny - nawet jeśli są w nim spory i kłótnie, to potem następuje zgoda i wszyscy chcą już być razem.
Od dwóch lat, od czasu, kiedy zostałem wojewodą dolnośląskim, Polska to dla mnie jest także codzienne poczucie odpowiedzialności za mieszkańców Dolnego Śląska.
Mam nadzieję, że Polska będzie domem dla moich dzieci.
Maciej Zieliński, koszykarz
Ojczyzna. Od kiedy pamiętam, marzyłem o tym, by móc reprezentować Polskę. Mazurek Dąbrowskiego wykonywany przed meczem zawsze mnie wzruszał. Kiedy wkładasz koszulkę z orzełkiem na piersi, to wiesz, że musisz dać z siebie więcej niż sto procent. Wydaje mi się, że nie ma większej nobilitacji niż gra w kadrze swojej ojczyzny. Nie potrzeba dodatkowej motywacji, bo jeśli kocha się swój kraj, to starcza
sama świadomość tego, że go reprezentujesz. To piękne wspomnienia i przy takiej okazji, jak 11 Listopada, lubię do nich wracać.

Zenon Bernacki, kasztelan zamku w Grodźcu
Polska to ojczyzna, treść i cel życia. To wyzwanie, niezwykła przeszłość, wiele pięknych, podniosłych kart historii, które są powodem do wielkiej dumy i mobilizują, żeby być lepszym. Polska to moje miejsce do życia. Zwiedziłem trochę świata, ale nigdy nie czułem pokusy, żeby wyemigrować. Fundamentalną sprawą wydaje mi się przywiązanie do małej ojczyzny, tej osobistej cząstki świata, która w miarę upływu czasu staje się jego pępkiem. Wiem na pewno, że nigdy nie zamieniłbym jej na żadne inne miejsce na świecie.

Hubert Costa, legnicki chirurg i były poseł Samoobrony
Polska to kraj, który dał mi, przybyszowi z Bangladeszu, szansę na awans. Naród polski pozwolił mi wygrać wybory parlamentarne. To wielkie wyróżnienie i świadectwo demokracji. Dlatego tak boli wszystko, co jest tej demokracji zaprzeczeniem. Z niepokojem obserwuję, co dzieje się w polityce. Jako poseł obserwowałem ją z drugiej strony i nie był to fajny obrazek. Żadna państwowa agenda nie ma prawa fałszować dokumentów. Nie potrafię zrozumieć, jak do tego doszło w Polsce, ciężko doświadczonej przez komunizm.

Piotr Roman, prezydent Bolesławca
Polska to moje miejsce na ziemi, kraj rodzinny wraz z jego bogatą historią i tradycjami, fenomenem walki niepodległościowej z silnymi - wydawałoby się, niezwyciężonymi - przeciwnikami.
To przede wszystkim ludzie wraz z ich emocjami, różnorodnością poglądów oraz naród, który wydał wiele silnych osobowości. Polska to kraj z wielowiekową tradycją, otwarty na zmiany, gotowy na przyjęcie nowych idei czy poglądów, ale na szczęście również zdolny do krytycznej oceny zjawisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska