Znani Dolnoślązacy: Polska to dla mnie...

  Znani Dolnoślązacy: Polska to dla mnie...

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  "Mieszkam w Polsce", "Jestem Polakiem", "Kocham Polskę". Ale czym jest dla nas Polska? Ha. I tu nie ma jednej odpowiedzi, bo dla każdego to coś innego: emocje, rodzina, przyjaciele, tradycja poprzednich pokoleń, powód do dumy...
  Maciej Masztalski, założyciel i szef wrocławskiej Grupy Artystycznej Ad Spectatores
  Polska to dla mnie przede wszystkim góry, które kocham, i nie mniej bliskie mojemu sercu Morze Bałtyckie z chłodnym wiatrem i zawsze świeżą flądrą. Polska to dla mnie zima z prawdziwym śniegiem, złota jesień i upalne dolnośląskie lato. Polska to dla mnie moi bliscy współpracownicy, przyjaciele i moja rodzina. Za każdym razem, kiedy stąd wyjeżdżam, moja tęsknota staje się nie do zniesienia.

  Rafał Dutkiewicz, od prawie ośmiu lat prezydent Wrocławia
  Polska to dla mnie emocje i konkrety. Emocje to radość. Jestem Polakiem bez mojej zasługi, ale wdzięczny jestem za to, co dostałem - czyli za język polski, w którym jest wszystko, co przeżyli moi przodkowie: sąsiedztwa, spory, nasz klimat, wynikające z niego jedzenie.
  Za polski charakter - zimowe prze-trwanie, wiosenną żywiołowość, ziemniaczaną treściwość, melodię mazurków.
  Być może ktoś powie, że inni dostali od swoich ojczyzn coś atrakcyjniejszego, ale tylko "polskie" jest moje i tym się cieszę.
  A konkrety? To obowiązki. Wiele razy Polacy walczyli o wolność. Krwawo i pokojowo, i uważam, że moim obowiązkiem jest rozwijać to, co wywalczyli.
  Chciałbym, aby po jakimś zagranicznym spotkaniu ktoś zechciał o mnie powiedzieć: to porządny facet, ten Polak.

  Roberto Skolmowski, reżyser i dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek
  Polska to dla mnie codzienne pytanie: co jeszcze dla niej mogę zrobić. To wszystko, co mam, wszystko, co kocham: żona, dzieci, teatr, codzienne pasje. To marzenie, by wróciły z wygnania słowa takie, jak naród, patriotyzm, obowiązek, by przestały być używane dla nikczemnych celów. Polska to dla mnie twarz drugiego człowieka. Jest jego, jest moja, nie "nasza", "wasza", "ich" - moja. Polska to "real" - nie sen, choćby najpiękniejszy. Niech śpiące się obudzi.

  Ryszard Tarasiewicz, trener piłkarskiego Śląska
  Polska to dla mnie kraj, w którym żyję. Po prostu ojczyzna. Nie ma się co silić na górnolotne określenia, bo słowo ojczyzna mówi wszystko. Nic nie trzeba dodawać, bo w tym określeniu jest zawarte wszystko.
  Tutaj się przecież urodziłem, wychowałem, żyję i zapewne umrę. A jeśli przyjdzie taka chwila, choć mam nadzieję, że nigdy nie nadejdzie, to oddam życie za Polskę.
  Tak to czuję, rozumiem i widzę. To jest dla mnie Polska.

  Jacek Protasiewicz, europoseł PO
  Polska to dla mnie powód do dumy. Z europejskiej perspektywy widać, jak silne jest polskie społeczeństwo, które mimo komunistycznych i hitlerowskich zbrodni na elitach i całym narodzie, mimo powojennej emigracji i kryzysów politycznych, dało światu duchowego przywódcę Jana Pawła II i wielki ruch Solidarności, który zapoczątkował upadek reżimu komunistycznego. Nie ma drugiego narodu na Starym Kontynencie, który w tak krótkim czasie, mimo tak licznych przeciwności, tak bardzo wpłynąłby na dzieje Europy.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cytat z wypowiedzi Pana Prezydenta

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 65

   "Chciałbym, aby po jakimś zagranicznym spotkaniu ktoś zechciał o mnie powiedzieć: to porządny facet, ten Polak" - czyli tyle lat pracy na stanowisku - wcześniej też troche karierowiczostwa i...rozwiń całość

   "Chciałbym, aby po jakimś zagranicznym spotkaniu ktoś zechciał o mnie powiedzieć: to porządny facet, ten Polak" - czyli tyle lat pracy na stanowisku - wcześniej też troche karierowiczostwa i jeszcze nikt tego nie powiedział - to o czymś świadczy - Pan Prezydent powinien się nad tym sam zastanowić (przecież jest inteligentnym człowiekiem) i wyciągnąć wnioskizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama