11 listopada to święto polskich patriotów

  11 listopada to święto polskich patriotów

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W środę wielka i radosna parada niepodległości. Harcerzy czeka gra miejska z Marszałkiem.
  Wrocławskie szkoły przygotowują się do środowej Radosnej Parady Niepodległości w Ryn-ku. Wyraźne poruszenie panuje w Szkole Podstawowej numer 8 przy ul. Kowalskiej. To jedyna we Wrocławiu placówka imienia Józefa Piłsudskiego, naczelnego wodza Wojska Polskiego, który zaczął rządzić krajem 11 listopada 1918 roku.

  - Jesteśmy po festiwalu piosenki patriotycznej, w którym udział wzięło ponad sto dzieci z całego Wrocławia - opowiada Marzena Moczko, szkolna pedagog. - Teraz szukamy patyków, na których będziemy nieśli konie na Radosnej Paradzie Niepodległości. Wąsy i czapki legionistów mamy już przygotowane - podkreśla.

  W Szkole Podstawowej nr 73 im. Generała Władysława Andersa trwają ostatnie próby przed przedstawieniem "Ojczyźnie wdzięczne dzieci".
  - Na pewno przyjdą do nas zaprzyjaźnieni z nami kombatanci z II Korpusu gen. Andersa oraz sybiracy - mówi Elżbieta Żołyńska, wicedyrektor szkoły.

  To zresztą stali goście w szkole. Przychodzą nie tylko na apele i uroczystości, ale tak-że na lekcje historii albo wychowawcze.
  - Niektórzy, mimo ponad 80 lat na barkach, potrafią przez sześć lekcji opowiadać, jaki był generał i za co dostali po-szczególne medale. I wcale nie wyglądają na zmęczonych - uśmiecha się Żołyńska.

  Dzieci uczą się historii i patriotyzmu, ale też szacunku do starszych. Pytają, czy pomóc wejść po schodach, otwierają drzwi. Tym chętniej, że kombatanci przynoszą dla nich cukierki.

  Szkoła opiekuje się tablicą pamiątkową 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, która wisi na budynku szpitala wojskowego przy ul. Weigla. Zapalają tam znicze i przynoszą kwiaty. Trzy razy byli już na wycieczce we Włoszech: na Monte Cassino i w Bolonii.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama